Nejnovější zprávy: Martina Hešová. Neúnavná zakladatelka mládežnických cimbálovek ve Zlíně Háčkované hračky budou dělat radost v Kroměřížské nemocnici

Společnost

Kroměříž nabídne během Dne uniformovaných sborů rytířské turnaje i mobilizaci z roku 1938

Letošní ročník Dne uniformovaných sborů v Kroměříži se kromě moderních dějin zaměří i na středověk. Obyvatelé města si tak připomenou 760 let první písemné zmínky.


Autor: Město Kroměříž

Akce letos půjde kromě tradičních programů také hluboko do historie. „Rytířský turnaj bude připomenutím středověku a doby Bruna ze Schauenburku. Do období raného novověku zavede příchozí návštěva žoldnéřského tábora, vojenské šarvátky z třicetileté války a ukázka dobytí Kroměříže Švédy roku 1643,“ uvedl radní Jiří Kašík. Den uniformovaných sborů se koná v sobotu 7. října od 10 do 17 hodin na ploše kroměřížského letiště.

V letošním ročníku budou připomenuty také události 20. století – rok 1938 a mobilizace a rok 1943 a boje u Sokolova a osvobození Kyjeva. K vidění bude historická i současná technika. „Návštěvníci se mohou těšit například na obrněnou techniku z druhé světové války včetně tanku T-34 a na originály i repliky letadel z druhé světové války včetně Boeingu z roku 1940. Moderní techniku zastoupí například kanónová houfnice Dana,“ popsal ředitel Domu kultury v Kroměříži Pavel Sedláček.

K vidění budou také bojová vozidla pěchoty či hasičské stříkačky a policejní vozidla. Pro diváky nejatraktivnější součástí programu jsou dynamické ukázky a scénky. Armáda České republiky představí americké pozorovací drony, hasiči ukázku zásahu a vojáci, policisté a celníci předvedou práci psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků v různých situacích. Divácky atraktivní by měla být i laserová střelnice a přílet policejního vrtulníku. Připravené budou i stánky s občerstvením a army sortimentem.

Vstup na akci je zdarma a koná se za každého počasí. Návštěvníky budou tradičně na Den uniformovaných sborů svážet historické autobusy. Zájemci se mohou také svézt historickým motorovým vlakem, kdy letos pojedou čtyři páry vlaků oproti loňským třem.

Samotné sobotě a programu na letišti bude předcházet v pátek 6. října odpoledne akce Ostrá hora. V prostoru bývalého vojenského cvičiště Hvězda nad Těšnovicemi bude možné si prohlédnout tábor vojenské techniky a za dobrovolný příspěvek na pohonné hmoty se zájemci mohou svézt ve vojenských vozidlech. Páteční večer pak bude od 20. hodiny v sále Sokolského domu patřit Dobovému plesu, který je zaměřený na historické období první republiky a 2. světové války, ovšem vítáni jsou i návštěvníci v civilu a současném oblečení.