Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Společnost

Hu! Takového čerta z Valašska by se lekl i nejeden dospělý!

Přiznejte se, kdyby se u vašich dveří objevil takový čert, odříkáte básničku a slíbíte, že už budete hodní, i kdyby vám bylo už dávno osmnáct pryč.


Autor: Vladimír Pryček

Mikulášská obchůzka, jak ji zachytil v sobotu 4. prosince fotoreportér Magazínu PATRIOT ve Valašské Polance, patří každoročně k vrcholům konce roku v životě obyvatel vesnic na Hornolidečsku.

Také letos se v devíti obcích v povodí řeky Senice vydají rustikální masky čertů v beraních kožešinách se zvonci opásanými kolem těla společně s Mikulášem a dalšími postavami nadělovat dětem sladkosti.

"V každé vesnici je počet nadpozemských bytostí jiný. Základ ale tvoří čerti, mikuláš, krkaňa, nejrůznější postavy nosičů, prďů nebo židů a kobyl či koníků. Postava anděla se zde objevuje jenom výjimečně," uvádí Adéla Kousalová z Destinační společnosti Valašsko.

Obchůzky se konají vždy kolem svátku sv. Mikuláše (6.12.). V letošním roce tak můžete potkat „čerty" o víkendu 4. a 5. prosince. V některých obcích se chodí jen jeden den, ale většinou tradice probíhá celý víkend.

"Mikulášské družiny můžete potkat v obcích Valašská Polanka, Lužná, Lidečko, Horní Lideč, Lačnov, Střelná, Francova Lhota, Valašská Senice a Valašské Příkazy," dodává Adéla Kousalová.

Fotogalerie