Nejnovější zprávy: Kroměříž zavádí speciální přechody. Vstoupíte na zebru a začnou blikat Velké Karlovice zažijí v sobotu podzimní kouzlení a stezku odvahy

Společnost

Glamping spojuje kempování v přírodě s přednostmi hotelů nebo apartmánů

Zapomeňte na promoklý stan a ešus. Dva podnikaví třicátníci Dan Mynář a Kamil Ďuračka se snaží ukázat, že i pobyt v přírodě může být velmi komfortní.


Autor: Hana Bednářová, Dan Mynář

Kdybyste šli kolem, možná byste si jí ani nevšimli. Malá glampingová chata, které její majitelé přezdívají Hutka, je citlivě ukrytá náhodným turistům i kolemjdoucím v kopcích mezi Řetěchovem a Luhačovicemi.

Přesto ji pravidelně vyhledávají lidé z celé republiky, kteří touží po netradiční dovolené, odpočinku a zklidnění uprostřed divoké přírody. Ale zároveň si neradi odpírají komfortní zázemí, teplou vodu nebo pohodlnou postel.

O tomto zajímavém propojení a také o glampingu jako trendu posledních let jsme si povídali s Danem Mynářem.

Glamping a glampingové ubytování je turistickým trendem posledních let. Jak byste ale pojem vysvětlil někomu, kdo o něm doteď neslyšel?

Je to jednoduché. Glamping je v podstatě takové luxusní kempování. Jedná se o spojení přírody a komfortu. Pokud si chcete užít přírodu, nemusíte nutně spát pod stanem. Místo něj je vám k dispozici minimalistické, ale pohodlné ubytování, díky kterému ale můžete zůstat s přírodou propojení.

Vzpomenete si, kdy jste se poprvé s tímto termínem setkali vy?

Můj kolega zhruba před deseti lety, tehdy pomáhal budovat glampingový resort na Kostarice. A já jsem poprvé o glampingu slyšel teprve asi před třemi lety.

Co bylo největším impulsem pustit se do takového experimentu?

Oba pracujeme v logistice a chtěli jsme rozjet nějaký projekt, který bychom mohli dělat ne pro peníze, ale spíše jen tak pro radost a s vášní. Který by nás bavil a mohli bychom využít svoji kreativitu. I když jsem vystudovaný právník, vždy mě to táhlo k architektuře, takže jsme se nadchli pro myšlenku glampingu a rozhodli se do toho jít. Líbilo se nám, že je to lokální projekt. Protože víme, že i doma za humny je hezky.

Nápad jste měli. A jak jste ho uvedli do života?

My jsme věděli, že s ohledem na naše zaměstnání si nejsme schopni chatu naprojektovat a vyrobit sami. Proto jsme se rozhodli koupit už hotovou stavbu. Hledali jsme něco originálního, bohužel na trhu v té době ještě příliš velká nabídka nebyla. Nakonec jsme narazili na firmu, která právě připravovala prototyp mobilního domu pro sériovou výrobu. Začali jsme spolupracovat, dělali jsme jim testery a přinesli celou řadu dalších nápadů, jak by se domek dal upravit. A na základě této spolupráce vznikl první sériový kus, ve kterém momentálně sedíme.

V okolní krajině je jistě spousta krásných míst. Jak těžké bylo vybrat to pravé místo pro glamping?

Místo – to je alfa omega glampingu. Můžete nabízet sebelepší ubytování, ale pokud nebude na dobrém, krásném a při tom dostupném místě, nebude to fungovat. A najít takovou lokalitu je opravdu těžké. Tohle je už třetí místo za dva roky, kde Hutka stojí. Nemáme zatím k dispozici žádné vlastní pozemky, proto se na umístění chaty musíme domlouvat se soukromými majiteli pozemků, se zemědělci nebo samosprávami. Tím, že myšlenka glampingu je stále relativně nová, je to dost prosekávání se trním.

Co máte na mysli? Na jaké problémy narážíte?

Lidé, se kterými jednáme, mají bohužel předsudky. Bojí se tomu dát šanci. Je velmi těžké je přesvědčit, že nevypouštíme splašky na pozemek, protože máme spalovací záchod. Nebo že nechceme nijak do pozemku zasahovat ani nic stavět. Je těžké najít osvícené lidi a samosprávy s progresivním přístupem, které by pochopily, že jde mít ubytování v krajině opravdu v souladu s přírodou a že pro podporu turismu není třeba předělávat pole, lesy a louky. Že to jde i jinak a bez zásahu. Ale jsme stále malí hráči a nejsme pro samosprávy zajímavý projekt.

Zmiňoval jste, že glampingovou chatu jste už dvakrát stěhovali. Z jakých důvodů?

Ano. Úplně na začátku jsme Hutku provozovali u obce Slopné, ale tam nám nevěřili, že Hutka nebude na daném místě navěky, že je opravdu homologována jako přípojné vozidlo na SPZkách. Druhou lokalitou byly Ludkovice. Tam stála chata na nádherném místě, ale narazili jsme na problém s obslužností, protože se k ní dalo dostat jen po louce, a to bylo od podzimu do jara kvůli terénu náročné. Tady na Řetechově je podle nás nejlepší soulad krásné přírody a praktické obslužnosti.

Kdo jsou lidé, kteří vyhledávají glampingové ubytování? Čím jsou specifičtí?

Jsou to lidé, kteří hledají klid, chtějí vypnout, odpočinout si od shonu, potřebují detox od každodenní rutiny a stresu. Překvapilo mě, že lidé této myšlence rozumí a neočekávají žádné all inclusive. Věkové složení hostů je zhruba od 25 do 55 let. Překvapuje nás ale, že k nám jezdí i starší lidé nebo i rodiny s malými dětmi, což je obdivuhodné vzhledem k omezenému prostoru. A docela nás zaujalo, že jezdí i lidé tady z okolí ze Zlínska.

Jak tedy v Hutce komfort uprostřed přírody lidem zajišťujete? Co můžou očekávat, když přijíždějí?

Chata je luxusně vybavena, hostům je k dispozici plně vybavená kuchyňka s plynovým vařičem, varnou konvicí, nádobím, koupelna se sprchovým koutem a teplou vodou a také spalovací toaleta, která splašky mění na popel. Elektřinu zajišťují fotovoltaické panely na střeše. Hosté si buď můžou romanticky zatopit v kamnech nebo využít pohodlnější plynové topení. A pokud mají zájem, každé ráno jim připravíme snídani do koše tvořenou z regionálních surovin.

A odjíždí odtud spokojení?

Ano, dostáváme hodně kladné reakce. Je patrné, že lidé potřebují odpočinek od dnešního uspěchaného světa. Přes léto máme Hutku vždy plně obsazenou a momentálně nemáme žádný volný víkend až do konce roku. Lidé přijíždí i v týdnu, i mimo sezónu. Zdrží se průměrně dva až tři dny. I když glampingových míst po pandemii koronaviru vyrostlo hodně, zatím si na nedostatek hostů opravdu nemůžeme stěžovat.

Jak se pandemie koronaviru promítla do zájmu o vaše ubytování?

Z našeho pohledu nám pandemie spíše pomohla, lidé chtěli utéct do přírody od té mediální masáže a atmosféry strachu. Tento typ ubytování je na to přímo nastavený. Navíc s nikým jiným se tady v okolí opravdu nepotkáte. Spíš potkáte srnky než nějaké lidi.

Krásný výhled, les na dosah, louka plná květin, v noci hvězdné nebe nad hlavou. To zní jako romantika. Má ubytování v srdci přírody i nějaká negativa?

Rozhodně. Příroda je mocná a bere si to tady za vlastní. To znamená, že tady bojujeme s mouchami, měli jsme tu včely, zažili jsme tu mráz mínus dvacet stupňů, kdy zamrzlo úplně všechno. Nebo naopak horka, kdy pro změnu nefungoval záchod, protože byl rozpálený. Přírodu ale musíme respektovat. A naštěstí to tak chápou i naši hosté. Kdo rozumí myšlence glampingu a je jí nakloněn, tak je tady spokojený.

Dá se tento typ podnikání skloubit s prací?

Zatím ano, ale je to těžší, než jsme si na začátku představovali. Říkáme tomu „drahé hobby“ ve smyslu, že nám to zabírá spoustu času. Tím, že je to chata „off grid“, tedy že není napojena na inženýrské sítě, je její údržba velmi náročná.

A je něco, co se vám během těch dvou let nepodařilo a z čeho jste si vzali poučení pro další práci?

Těch chyb bylo samozřejmě hodně. Ale co jsme si ze zkušeností rozhodně odnesli je to, že mít chatu uprostřed nádherné krajiny je super, ale vždy tam musí být možnost obsluhy. To jsme na první místě ve Slopném přepálili a hodně jsme se s tím potrápili. Málem se nám chata převrátila, když jsme ji tam vezli, obsluha vody v zimě byla náročná. Vše bylo obtížně přístupné. Od té doby jsme už přemýšleli i o té praktické obslužnosti.

Předpokládám, že za ty dva roky se stihl proměnit i samotný glamping. Jak říkáte, roste o něj zájem, lidé ho čím dál více vyhledávají. Zvyšují se ale i nároky hostů? Jakým směrem se bude tato oblast ubytování podle vás vyvíjet?

Ano, s poptávkou samozřejmě roste i nabídka, takže přirozeně roste konkurence. Proto je nutné už dnes přicházet s něčím originálním, nabídnout například netradiční architektonické řešení chaty, doplňkové služby typu sauny nebo wellnessu, bourání bariér mezi přírodou a ubytováním, a to vše při zachování soukromí a klidu.

A chystáte se i vy jít tímto směrem? Jaké jsou vaše plány do budoucnosti?

Rádi bychom měli svůj vlastní pozemek nebo bychom chtěli navázat užší spolupráci s některou z okolních samospráv, která by se nebránila dlouhodobějšími pronájmu pozemku pro naši Hutku. Rádi bychom také rozšířili nabídku pro naše ubytované ve smyslu nějaké klidové zóny, smyslové zóny a venkovní sauny. To je ale vše na diskuzi s vlastníkem pozemku. Náš sen je však v budoucnosti mít takto rozmístěných chatek v okolní krajině více.

CO JE TO GLAMPING?

  • Slovo glamping vzniklo z anglických výrazů glamorous a camping – představuje tedy spojení krásy, luxusu a kempování.
  • Tento styl kempování je určen pro ty, kdo milují kempování a chtějí být v bezprostředním kontaktu s přírodou, ale současně si chtějí užívat luxusu a moderních vymožeností, na které jsou zvyklí.
  • Glamping stany nebo chaty jsou přepychové samostatné jednotky s kuchyní, pohodlnou ložnicí, vlastním sociálním zařízením a rozlehlou terasou. Bývají postaveny v atraktivní přírodní lokalitě, která je sama o sobě výjimečná.
  • Jejich konstrukce klade důraz na moderní design a na citlivou kombinaci přírodních a moderních materiálů.
  • Dan Mynář

  • Narodil se v roce 1988 ve Zlíně.
  • Vystudoval práva na Univerzitě Palackého v Olomouci.
  • Podniká v logistice.
  • Je ženatý, má dvě děti.
  • Má vášeň pro cyklistiku, hudbu, zajímavou architekturu a nápady Elona Muska.