Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Kultura

Dinosauři Zdeňka Buriana na střeše Obchodního domu ve Zlíně

Dinosaury, tyranosaury a další obří zvířata druhohor mohou o prázdninách obdivovat návštěvníci Zlína.


Autor: repro a foto Obchodní dům Zlín

V nové Galerii Desítka na střeše Obchodňáku se 15. července otevře největší tuzemská výstava obrazů legendárního malíře Zdeňka Buriana, jehož díla se mj. stala předobrazem slavného filmu Karla Zemana Cesta do pravěku, jenž vznikl právě ve Zlíně.

Výstava „Zdeněk Burian: Za dinosaury a dobrodružstvím“ potrvá do 15. září. Provází ji instalace modelů pravěkých zvířat před Obchodním domem, která již nyní láká zejména rodiny s dětmi.

Na výstavě v Galerii Desítka bude k vidění přes dvě stě originálů Zdeňka Buriana, celosvětově uznávaného malíře, od jehož úmrtí v červenci uplynulo 40 let. Vůbec poprvé budou právě ve Zlíně vystaveny na jednom místě téměř všechny Burianovy olejomalby. Část z nich malíř v 70. letech věnoval Moravskému zemskému muzeu a Slovenskému národnímu muzeu. Díla tak dosud nebyla vystavena pohromadě a lidé je uvidí zcela poprvé. To, že nám obě instituce díla zapůjčily, je mimořádná událost a vzácná příležitost pro milovníky Burianovy tvorby,“ říká hlavní organizátor výstavy Pavel Chmelík z Galerie Artrium.

Výstavu se navíc podařilo doplnit řadou dalších děl zapůjčených soukromými sběrateli i státními kulturními institucemi jako Památník národního písemnictví nebo Národní muzeum v Praze. K vidění budou i světoznámé ilustrace, kterými Zdeněk Burian doprovodil řadu dobrodružných knih. Partnerem výstavy je i nakladatelství Albatros, které připravuje novou monografii s Burianovými díly.

„Dokonce se nám podařilo sehnat i několik děl na prodej pro sběratele, budeme mít připravené i originální zkameněliny, plakáty, knihy a pohlednice nebo promítání dokumentu o Zdeňku Burianovi. Zájem veřejnosti o prehistorická zvířata a dávný život na naší zemi roste, takže věříme, že potěšíme děti i dospělé,“ dodává Pavel Chmelík.

Děti pak jistě potěší, že jako pozvánka na výstavu jsou již nyní u Obchodního domu instalovány velké exponáty dinosaurů zapůjčené z tuzemských dinoparků, u nichž se může kdokoli vyfotit na památku.

Obchodní dům Zlín touto akcí navazuje na úspěch nedávné výstavy fotografií Jana Saudka, která se konala v galerii ve 2. poschodí. „Tentokrát se přesouváme do prostor Galerie Desítka na střeše, v 10. podlaží Obchodního domu, kde zážitek z prohlídky Burianových děl znásobí pro veřejnost dosud nevídaný výhled na centrum Zlína,“ dodává manažerka Obchodního domu Zlín Soňa Ondřejová. Návštěvníci se zde navíc mohou občerstvit v nové kavárně.

Doprovodnou akci připravilo k výstavě knihkupectví Beta Dobrovský v Obchodním domě. Vstupenka slouží jako slevový kupon na všechna nabízené knihy ilustrované Zdeňkem Burianem. Jsou přitom mezi nimi nejen známé dobrodružné tituly Eduarda Štorcha, Julese Verna či Ondřeje Neffa, ale například i „indiánky“ Karla Maye nebo Babička Boženy Němcové.

Komentované prohlídky pro školy

Školám či organizátorům letních táborů nabízejí organizátoři komentované prohlídky přizpůsobené dětem s řadou poutavých informací, promítáním filmového dokumentu o Burianovi či zábavným testem. Pro pedagogický doprovod vstup zdarma.

Výstava se koná 15. 7. – 15. 9. 2021

Fotogalerie