Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Kultura

​Brány kostelů jsou letos návštěvníkům otevřené již po třinácté

Letos je to už třináctá sezóna, kdy si turisté mohou prohlédnout sakrální památky ve Zlínském kraji. Projekt se jmenuje Otevřené brány a funguje vždy od května do září.


Autor: Zlínský kraj

Návštěvníci letos mohou navštívit 26 kostelů, kde je čeká bezplatný výklad vyškolených průvodců.

V loňském roce tyto památky přilákaly 87 tisíc návštěvníků. "Velkým benefitem projektu je skutečnost, že v jeho rámci dostávají pracovní příležitost lidé, kterým se jinak práce shání obtížně – například maminky na mateřské nebo lidé v důchodu,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro oblast kultury a školství.

Zlínský kraj je hlavním koordinátorem projektu, do kterého každý rok investuje půl miliónu korun určených na honoráře průvodců. Trvalým rozšířením podpory ze strany Zlínského kraje se stala propagace pomocí webových stránek www.otevrenebrany.cz a tištěných materiálů.

„Pro návštěvníky jsou na webu připraveny průběžně aktualizované informace a volně ke stažení je mapa Otevřených bran, na které jsou zvýrazněna místa se všemi zapojenými objekty a také informace o otevírací době,“ dodala radní Fišerová.

Otevřené brány byly pilotně zahájeny v roce 2009 a začínaly s devíti kostely, které navštívilo asi 40 tisíc zájemců. Z loňského celkového počtu téměř 87 tisíc návštěvníků bylo přes 81 tisíc z České republiky a téměř 6 tisíc ze zahraničí.

Projektem ve Zlínském kraji se inspirovaly i další kraje, města a obce České republiky. Obdobný program vznikl například v Moravskoslezském kraji, na Broumovsku či v Brně.