Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Kultura

Svatý Hostýn zkrášlila mozaika sv. Cyrila a Metoděje

U příležitosti 300. výročí od položení základního kamene baziliky na Svatém Hostýně byla v pátek 21. května slavnostně představena keramická mozaika sv. Cyrila a Metoděje.

Mozaiku vytvořili mistři Vojtěch a Pasionaria Paříkovi, kteří se uplynulých 15 let podílejí na obnově keramických mozaik Jano Köehlera umístěných v Jurkovičových kapličkách na Svatém Hostýně. Předlohou jim byla světově známá litografie zhotovená v roce 1912 akademickým malířem Jano Köehlerem. Tato litografie se v roce 1933 dostala na československou známku a díky mistrům Paříkovým se ji podařilo zhotovit v keramice.

„Dědeček říkával, že na litografii nejsou barvy dle jeho představ. Nebe musí být modré, jako nebe na Slovácku, červená musí zářit. Mistrům Paříkovým se podařilo vystihnout dědečkův původní záměr,“ zavzpomínal vnuk slavného malíře Jiří Köehler.

Originální technologie řezané mozaiky byla po smrti Jano Köehlera zapomenuta a jen díky mnohaletému úsilí mistrů Paříkových byla znovu objevena. Aktuálně se připravuje instalace mozaiky na Svatém Hostýně.

Poutní areál s křížovou cestou a kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl jako nejvýznamnější součást kulturního dědictví státu prohlášen v roce 2018 za národní kulturní památku. Podle archeologických nálezů se na vrcholu Hostýna nacházelo rozlehlé pravěké hradiště. Tato významná pravěká lokalita v prostoru Moravské brány hrála díky své poloze rozhodující roli na severojižní spojnici mezi Moravou a Slezskem, v širším měřítku mezi Baltem a Adrií, tedy na trase označované jako Jantarová stezka. Hradisko „Hostýn“ se nachází asi 1,5 km jihozápadně od středu obce. Na vyšším vrcholu ve výšce 736 metrů je kamenná rozhledna postavená roku 1898. Jedná se o významný turistický cíl Zlínského kraje.