Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Společnost

Zoo Zlín opětovně odchovala symbol Jižní Ameriky čáje chocholaté

Zoo Zlín letos slaví další chovatelský úspěch. Dokázala opětovně odchovat dvě mláďata symbolu Jižní Ameriky čáji chocholaté.


Autor: Zoo Zlín

Zoo Zlín chová čáje chocholaté od roku 2004. Trvalo dlouhých 11 let, než zahrada mohla slavit úspěšný odchov.

„První mládě se nám podařilo odchovat v roce 2015. Byl to pro nás mimořádný úspěch, věřili jsme, že jej dokážeme zopakovat. Jenže následovala dlouhá pauza, i když jsme se snažili pro čáje vytvořit co nejlepší chovatelské podmínky,“ popsal průběh chovu zoolog Václav Štraub.

Zahrada nejprve přesunula čáje do rozhlehlé voliéry, následně přistoupila k úpravě krmení. „Čáje jsou dlouhodobě považovány za takový chovatelský oříšek. V našem případě jsme zavedli řadu změn v chovu, krmnou dávku vylepšili zeleným krmením v podobě polníčku, rukoly, listového špenátu. Možná právě toto vše přispělo k odchovu dvou mláďat v roce 2023. Z letošního opětovného úspěchu máme velkou radost, je to pro nás jednoznačně významný chovatelský počin,“ doplnil Václav Štraub.

Čáje chocholaté letos zahnízdily v druhé polovině ledna, kdy samice snesla tři vejce. „Dvě vejce byla oplozená, odchov jsme od samého počátku ponechali na rodičovském páru. Mláďata se vylíhla na začátku března. Rodičovský pár se naprosto osvědčil, malé čáje zdárně prospívají a jsou ve skvělé kondici. V době hnízdění a odchovu mláďat však nesmíme pár vůbec rušit. Při ohrožení totiž ptáci neustupují, ale aktivně útočí. Často se tak stává, že při obraně na mládě šlápnou nebo jej poraní ostruhou na křídle,“ popsal zoolog Štraub.

Domovem čájí chocholatých jsou močálovité krajiny Bolívie, jižní Brazílie až po střední Argentinu. Patří do skupiny tzv. kamišů, kteří tvoří zvláštní podřád řádu vrubozobých. Jsou to robustní ptáci, dospělí jedinci váží kolem 4 kg, dorůstají do výšky až 90 cm. Zvláštností jsou dvě velmi ostré, dlouhé a zahnuté ostruhy v ohbí křídel. Pro čáje je také typický pronikavý hlas, který se nese až 3 km daleko. Odtud pramení i jejich anglický název Screamer. Dovedou velmi dobře plavat, jsou i zdatnými letci. Žijí v menších hejnech, které však tvoří jednotlivé páry. Partneři spolu zůstávají po celý život, společně také pečují o mláďata.

Zoo Zlín je zřejmě jediná zoo na světě, která má v kolekci všechny zástupce čeledě kamišovitých. Kromě čájí chocholatých návštěvníci v areálu zoo uvidí také vzácně chované čáje bělolící, a především kamiše růžkaté