Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Společnost

​Zoo Zlín je třetím nejnavštěvovanějším turistickým místem České republiky za rok 2021

Do zlínské zoo loni zavítalo téměř 624 tisíc osob. Návštěvnost v roce 2021 dosáhla na historické rekordy.


Autor: Zoo Zlín

Třetí příčku v návštěvnosti turistických míst České republiky považuje ředitel zoo Roman Horský za fantastický výsledek. „Je to pro nás úžasná odměna nejen za náročný rok 2021, ale také za všechny roky úsilí a snahy, kdy krůček po krůčku tvoříme zcela jinak pojatou zoologickou zahradu. Děkuji našim skvělým návštěvníkům, že nás nejprve finančně podpořili při uzavření zoo, a pak nám pomohli svou návštěvou. Děkuji zřizovateli, statutárnímu městu Zlín, že nás vždy podporoval a pomáhal v investičním rozvoji. Děkuji představitelům Zlínského kraje za pomoc v provozní i rozvojové oblasti. Přilákat tak velký počet návštěvníků považuji na sedmdesátitisícové město za mimořádný úspěch nejen pro zlínskou zoo, ale také pro samotný Zlín a celý Zlínský kraj,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

Podle něj za tímto výjimečným úspěchem stojí právě dlouholetá snaha vybudovat ve Zlíně areál, který se naprosto odlišuje od tradičního pojetí zoologické zahrady. „Velký důraz klademe na zajištění maximálního komfortu pro zvířata. Připravujeme pro ně nadstandardně rozlehlé expozice, které splňují ty nejnáročnější chovatelská kritéria. Nehoníme se za počtem druhů a jedinců, ani za ikonickými zvířaty. Jde nám především o to, jak a v čem zvířata chováme, naší prioritou je poskytnout jim co největší pohodu. Typickým příkladem je třeba nový výběh slonů v Karibuni nebo nedávno otevřený Jaguar Trek, mimochodem největší expozice jaguárů v celé Evropě. A jsem přesvědčen, že lidé tuto naši snahu vnímají velmi pozitivně. Věříme filozofii, že pokud jsou zvířata spokojená, jsou spokojení i návštěvníci,“ přiblížil ředitel Horský.

Jedním dechem však dodává, že zoo nezapomíná ani na samotné návštěvníky. „Nejen komfort pro zvířata, ale také vysoký komfort pro lidi, kvalitní návštěvnický servis i nabídka netradičních zážitků v podobě krmení rejnoků a žiraf nebo zážitků typu Chovatelem na jeden den. Pokud se vám podaří vše uvedené propojit, lidé se v zahradě cítí dobře a vrátí se k vám. A právě třetí místo v návštěvnosti všech destinací České republiky nám plně potvrzuje, že rozvoj zlínské zoo kráčí opravdu tím správným směrem,“ doplnil Roman Horský.

V podstatě rekordní návštěvnost uplynulého roku se naplno projevila i v rekordní soběstačnosti, tj. schopnosti pokrýt náklady vlastními příjmy. Rozpočet Zoo Zlín v roce 2021 činil 156 milionů Kč. „Zřizovatel město Zlín nám hned na začátku roku 2021 poskytnul příspěvek ve výši více než 27 milionů Kč a společně se sponzorskými dary návštěvníků pomohl zvládnout těžké období uzavření zahrady. Téměř 120 milionů Kč jsme však dokázali získat sami. Provozní soběstačnost zoo za rok 2021 tak dosáhla neskutečných 90,67 %. Je nejvyšší v rámci českých a slovenských zoo a naprosto výjimečná i při srovnání s evropskými a světovými zahradami,“ přiblížil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.