Nejnovější zprávy: ​Mezinárodní týden turistiky na Valašsku 2024 spustil registraci Děravá střecha radnice v Karolince zřejmě způsobila výpadek počítačů

Společnost

Zoo Zlín hlásí - rok 2022 byl nejúspěšnějším rokem v historii zahrady

Nejlepší rok ve více než sedmdesátileté historii zoo. Takto hodnotí zlínská zoo uplynulý rok 2022. Branami zoo prošlo 798 514 návštěvníků, zahrada tak o neskutečných 115 000 osob překonala návštěvní rekord z roku 2019. Dařilo se i po chovatelské stránce, vloni se zde narodilo 65 savců a vylíhlo 201 ptáků a 54 plazů a obojživelníků.


Autor: Zoo Zlín

„Rok 2022 je pro mne a moje kolegy rokem splněných snů. Návštěvnost zoologické zahrady se zastavila těsně pod hranicí 800 tisíc osob, to je něco naprosto fantastického. Když jsme v polovině října poprvé v historii přivítali 700 tisícího návštěvníka, považovali jsme to za obrovský úspěch. Finální roční návštěvnost nám však doslova vyrazila dech. Nesmírně si takového zájmu ceníme a děkujeme všem návštěvníkům, že se k nám opakovaně vrací a mají nás rádi. Vnímáme to jako potvrzení, že rozvoj zahrady jde tím správným směrem,“ zhodnotil uplynulý rok ředitel Roman Horský.

Jak dále uvedl, mimořádné úspěchy přineslo i chovatelství. „Jako jediní na světě jsme odchovali marabu menšího, vzácného čápa z jihovýchodní Asie. K světově významným odchovům patří tři mláďata jihoamerického pěvce kotingy tříbarvé. Poprvé v historii zoo jsme rozmnožili pelikány australské, damany skalní nebo největší tury na světě gaury indické. Opakovaně se nám podařilo odchovat vydry obrovské a gibony stříbrné,“ doplnil ředitel Horský.

V rámci expozičního rozvoje zlínská zoo v roce 2022 otevřela Jaguar Trek, největší expozici pro jaguáry v Evropě, a také první etapu vzdělávacího a chovného centra pro supy. Podařilo se dokončit I. etapu projektu Karibuni, na podzim zahrada přestěhovala trojici slonic a slůně do nového chovného zařízení. To patří mezi tři největší zařízení svého druhu na světě. „Rád bych touto cestou poděkoval městu Zlín, zřizovateli zoo, za dlouholetou podporu našich investičních projektů, díky kterým zlínskou zoo neustále rozvíjíme. Moje poděkování za pomoc patří také zástupcům Zlínského kraje, našim sponzorům a všem, kteří Zoo Zlín pomáhají,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

Pro rok 2023 Zoo Zlín již nyní připravuje řadu překvapení a novinek. „O prázdninách otevřeme rozlehlou voliéru supů a afrických ptáků, která vzniká v rámci výstavby druhé etapy vzdělávacího a chovného centra pro supy. Pro návštěvníky zde nabídneme i zajímavá představení. V plném proudu je oprava asijské voliéry a expozice medvědů pyskatých, hotovo bude v létě. Dokončíme projektovou dokumentaci II. etapy Karibuni, ve spolupráci s městem Zlínem a Zlínským krajem se budeme snažit zajistit i finanční prostředky pro její postupnou realizaci,“ přiblížil plány zlínské zoo ředitel Roman Horský.