Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Kultura

Zlínští divadelníci zvou děti na ​Pohádku o stvoření. Bude plná magie a hravosti

Městské divadlo Zlín připravilo pro své nejmenší diváky zbrusu novou pohádku. Přichází s další českou premiérou tentokrát Pohádky o stvoření. Nepůjde o biblické ztvárnění vzniku světa, ale o hravou a vynalézavou vědeckou fantazii. Malí i velcí diváci si ji poprvé mohou přijít užít v neděli 1. října ve 14.30 hodin ve Velkém sále.


Autor: MDZ

“Uvidíte všechno, od velkého třesku, přes vznik hmoty až k vytvoření galaxií, sluneční soustavy i zrod a vývoj života na zemi. Budeme vám vyprávět všemi moderními prostředky, které divadlo umožňuje, pohybem a klauniádou, slovem, zpěvem, světly i projekcí. Vítejte ve výzkumném ústavu pro vznik vesmíru,” přibližuje dramaturg inscenace Vladimír Fekar.

Příběh pro děti napsal dramatik Patrik Boušek. Vystudovaný dramaturg má k vesmíru blízko, mnoho let se účastnil astronomických táborů, na nichž dělal lektora a spojení divadla a poznání je mu blízké.

“Už patnáct let jezdím na astronomické tábory, které pořádá Zlínská hvězdárna a právě díky nim jsem se jednak zamiloval do Zlína a jednak se dozvěděl většinu toho, co zaznívá v Pohádce o stvoření. Sice ze mě není vědec, jak si moje maminka přála, ale ve svých divadelních hrách se často snažím předat divákům radost a nadšení z pozorování vesmíru a světa kolem sebe. Myslím, že věda i divadlo k sobě mají hodně blízko - umí být krásné, zábavné a hlavně nekonečně fascinující,” doplňuje autor Patrik Boušek.

Režisérka Hana Marvanová dětským divadlem doslova žije. Je totiž uměleckou šéfkou Divadla rozmanitostí v Mostě a jak říká, tvorbu pro děti považuje za velmi důležitou: “Velký sál Městského divadla Zlín je pro režiséra výzva. A když máte divadelně vesmírné prostory a máte na něm představit vznik a vývoj vesmíru, život na zeměkouli, a k tomu o tom všem hrát pro dětského diváka, snažíte se najít a objevit dostatečně zábavné, magické, okouzlující a zároveň co možná nejhravější prostředky. Proto jsme společně s celým tvůrčím týmem v Pohádce o stvoření přichystali projekce, klauniádu, magii světel, kroužení planet, malé chemické pokusy a další libůstky. Všechny nás to hrozně bavilo, tvořit o stvoření, a věříme, že ta naše radost z hravosti a tvoření se přenese na dětského, ale i dospělého diváka.“

Ke kmenovým hercům Městského divadla Zlín Josefu Kollerovi a Nikole Zavřelové v této pohádkové inscenaci přibude hostující Anna Randárová a studentky zlínské VOŠ Veronika Brajdič s Petrou Hovězákovou. Tým dále doplní také Kryštof Švehlík, nynější hvězda seriálu Sex O´Clock. Absolvent pražské konzervatoře a odchovanec uherskobrodské ZUŠ a tamního divadelního souboru se do Zlína vrací - účinkoval v MDZ již dříve v inscenacích Je třeba zabít Sekala a Povídky z jedné a druhé kapsy.

“Moc mě bavila celková vize, protože v pohádce si hrajeme nejen s prostorem, ale i projekcemi a děti se tak lecčemu přiučí. Zároveň je pro mě představení výzva z hlediska pohybové stránky, neb i ve škole, při hodinách baletu či akrobacie, jsem nebyl zrovna nejostřejší tužka v penálu a na špičky si třeba dodnes nedosáhnu. Zároveň jsem za tuhle příležitost velmi rád, protože pokud počítám správně, mám tu čest stát na jevišti zlínského divadla již potřetí v životě a zatím v největší roli. Za to samozřejmě děkuju a vážím si důvěry paní režisérky, pana dramaturga i celého inscenačního týmu, že jim to, lidově řečeno, nepotopím,” říká herec Kryštof Švehlík.

Chytlavé písničky, které v Pohádce o stvoření zazní, napsal skvělý hudebník a bývalý člen souboru Městského divadla Zlín Matěj Metoděj Štrunc, který zde zazářil například jako Hamlet. Nyní žije v Čechách a věnuje se intenzivně také muzice. Hudebního nastudování s herci se ujal Adam Caha. Mistr pohybové klauniády Michal Chovanec pak dodal pohádce i další hravý rozměr.