Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Společnost

​Zlíňané zavzpomínal na Václava Havla

Obyvatelé Zlína si připomněli 10. výročí úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla. Zemřel 18. prosince 2011. Pietní akt se konal před radnicí.


Autor: Město Zlín

Před deseti lety 18. prosince 2011 se uzavřela životní pouť prvního prezidenta České republiky Václava Havla. Jeho osobnost si na slavnostním pietním aktu před radniční budovou připomněli představitelé radnice i desítky obyvatel města.

Slavnostní veřejný pietní akt zahájil svým proslovem primátor města Zlína Jiří Korec. Netajil se v něm obdivem k Václavu Havlu a připomněl jeho propojení s naším městem.

„U pana prezidenta Václava Havla mi velmi imponovala naprostá slušnost a úcta k lidem, kterou dnes spousta Čechů postrádá, stejně jako boj proti pasivitě a důraz na životní aktivitu. Aby vždy a za všech okolností o něco Václav Havel usiloval, mu kladl na srdce jehodědeček Hugo Vavrečka, který byl mimo jiné šéf zahraničního obchodu
v Baťových závodech. Václav Havel u něj trávil ve svých klukovských letech spoustu času a díky tomu měl v sobě prokazatelně i kus zlínského baťovského odkazu, na co můžeme být v našem městě právem hrdí,“ uvedl Jiří Korec.

Připomněl také jednu z jeho myšlenek: „Václav Havel řekl: „Je na každém z nás, aby se snažil. Ti, kteří říkají, že jedinec toho moc nezmůže, si jen hledají výmluvy“.“

Kromě primátora města Zlína vystoupily se vzpomínkovým proslovem i náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová a prorektorka Univerzity Tomáše Bati Adriana Knápková.

O hudební vstup se postarala hrou na saxofon studentka Základní umělecké školy Zlín Katka Slabáková. Předvedla jazzovou skladbou Summer time, k níž se pojí vzpomínka na setkání prezidentů Václava Havla a Billa Clintona v roce 1994. Americký prezident na něm zahrál právě tuto skladbu na saxofon, který mu Václav Havel daroval.

Vzpomínku na Václava Havla umocnily jeho moudré myšlenky pronesené žáky 9 B ze ZŠ Okružní. Vzpomínkovou akci zakončila zpěvem hymny studentka Základní umělecké školy Zlín Zuzana Kovářová.

K pietnímu místu pod pamětní deskou obětem komunismu představitelé města přinesli květiny a zapálili svíčky.