Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Kultura

Zemřela Vlasta Grycová, nezaměnitelný hlas z Kopanic

Legendární zpěvačka ze Strání Vlasta Grycová patřila k nenapodobitelným interpretkám balad a milostných písní moravských Kopanic a Horňácka.


Autor: www.cmvlastygrycove.cz

Vlasta Grycová byla opravdovou zpěváckou legendou. Profesí malířka skla podědila hudební talent po své mamince Alžbětě Končitíkové.

vg01.jpg

Veřejně vystupovat začala už jako dítě ve straňanském souboru Javorina, kde si ji roku 1957 vyhlédli pro Hradišťan Jaroslavové Čech a Staněk; rokem 1972 začala její trvalá spolupráce s uherskobrodskou Olšavou.

Tehdy také nahrála první z celé řady snímků s BROLNem v Československém rozhlase v Brně. Trvale spolupracovala s CM Jaroslava Čecha a CM Viléma Zahradníka z Uherského Hradiště. Své první samostatné album Písně moravsko-slovenského pomezí nahrála pro Supraphon v roce 1985.

Se svou cimbálovou muzikou nazpívala Vlasta Grycová v roce 2003 svůj zpěvácký portrét Pod Javorinú – Lidové písně ze Strání.

Hostovala na nahrávkách CM Olšava (mj. Kytice z Uherskobrodska, 1998), účinkovala v hudebních pořadech České televize (mj. film Zpěvačky z pomezí, také Zpívánky, Vonička z domova). V rodné obci spoluzaložila Ženský pěvecký sbor (dnes Netáta), se kterým si zazpívala na albu Pod Javorinú.

Převzato z www.cmvlastygrycove.cz