Nejnovější zprávy: Nová aplikace Baťův Zlín láká k návštěvě míst spjatých se jmény legendárních továrníků Bikerka Tereza Tvarůžková projede se zájemci trasu Valachy mana

Kultura

Vyšlo Hradišťské mudrosloví aneb rozumy ze srdce Slovácka

Na konci července vydalo Městské informační centrum v Uherském Hradišti útlou brožurku, která vtipně zachycuje moudra našich předků, stejně jako jazyk, kterým se dříve mluvilo.


Autor: Městské informační centrum Uherské Hradiště

Na Uherskohradišťsku stále dost lidí ctí odkazy předků. Uchovávají se zde lidové písničky, působí zde řada folklorních souborů a cimbálových muzik, mnoho lidí obléká k různým příležitostem kroje, účastní se hodů či jiných lidových slavností, dodržují se zvyky a v kuchyni mají své místo i tradiční recepty našich babiček. Co se ale postupně vytrácí, je řeč našich předků.

Mluvit dialektem se dnes už téměř neslyší. Čím mladší člověk, tím je jeho mluva více poznamenána nejrůznějšími vlivy a médii. Přitom dialektem je možné říci tolik trefného a vtipného. Hradišťské mudrosloví zachycuje nejenom jazyk našeho regionu, ale také mnoho mouder a slovních spojení, která se z běžné mluvy postupně vytrácí,“ okomentoval vznik útlé brožurky Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Brožurka připomíná třeba tato rčení: „Spravil to jak větr múku“, když někdo něco pokazil, „Má dušu v péří“, když je někdo spokojený, „Chlap bez břucha, jak hrnec bez ucha“ pro omluvu mužské otylosti, konstatování, že „Malé děcka pijú matce mléko, veliké krev“ nebo typické „Vypálit červa“ při pití štamprle na zdraví.

Jedním z autorů knihy je František Holmes Ilík, primáš cimbálové muziky Burčáci, nositel Ceny města Uherské Hradiště a také příležitostný publicista knih s regionální tématikou. Ten k vydání dodává: „Naši předci byli bystří pozorovatelé života, což dokázali několika slovy trefně vyjádřit, zpravidla s nadhledem a jadrným humorem, který byl nezřídka okořeněným ostřejším jazykem jejich přirozené mluvy. Třeba si při čtení vzpomenete na vaše babičky a dědečky, sousedy nebo známé, kteří tyto hlášky běžně používali a rozdávali kolem sebe nejen svá životní moudra, ale i dobrou náladu.“

Kromě Ilíka je spoluautorkou knihy folkloristka Dagmar Vacková, humorné ilustrace pochází od akademické malířky Ireny Jandové a graficky knihu zpracovala Lenka Kodrlová.

"Mudrosloví navazuje na kolekci dárků z Uherského Hradiště, kterou jsme v loňském roce vytvořili a postupně ji dále rozšiřujeme. Jistě si najde místo v knihovničkách u místních, ale může být i zajímavým suvenýrem pro turisty,“ pokračuje místostarostka Pavlína Jagošová. Ve výčtu dárků s motivy města lze nově zakoupit také tolik oblíbené ponožky „Když sem šel z Hradišťa“ - nově ve dvou letních variantách pod kotníky, cestovní štamprle či placatku s hruškovicí a slivovicí.

Mudrosloví bude za účasti autorů veřejně představeno na začátku srpna ve Skanzenu Rochus. K dostání bude za 75 Kč v městském informačním centru na Masarykově náměstí nebo ve stánku „íčka“ na Letní filmové škole Uherské Hradiště.