Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Kultura

Vsetínský krpec se vrátí do centra města

Po tradiční roční přestávce se v červnu uskuteční již dvanáctý ročník a přinese novinku v podobě návratu festivalového dění do centra města. Hlavní program na pódiu na Svárově, doprovodné aktivity v Panské zahradě i pořady v Domě kultury folklorně rozehrají město Vsetín ve dnech 21. – 23. června.


Autor: facebook Vsetínský krpec

„Přípravy na dvanáctý ročník Vsetínského krpce jsou v plném proudu. Příznivci folkloru a dobré hudby se mohou i letos těšit na zajímavé soubory, zahraniční hosty a doprovodný program pro celou rodinu. Chybět nebude ani tradiční soutěž o titul nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového,“ informoval starosta Vsetína Jiří Čunek, který je zároveň prezidentem festivalu.

Slavnostního zahájení se ujme v pátek 21. června v Domě kultury valašskomeziříčská kapela Docuku spolu s místními folklorními soubory. Festivalové dění však započne o několik dní dříve. „Chceme Vsetín oživit folklorem již v průběhu června, proto před samotným Krpcovým víkendem budou probíhat různé koncerty, edukační pořady či debata na folklorní tematiku,“ oznámil programový ředitel festivalu Rudolf Danajovič, který je spjat nejen s minulými ročníky Vsetínského krpce a místními folklorními spolky, ale je také výraznou osobností folklorního života známou po celé republice i za jejími hranicemi.

Součástí předfestivalového naladění bude i čtvrteční hudebně-taneční inscenace Bohyně v podání vojenského tanečního souboru Ondráš z Brna. Během celého festivalu se pak mohou diváci kromě místních souborů a představitelů dalších směrů českého, moravského i slezského folkloru těšit také na vzácné zahraniční hosty. „V letošním ročníku chceme na Vsetín přivézt atraktivní i exotické taneční soubory,“ uvedl Rudolf Danajovič.

Novinkou je přesun hlavního programu z Panské zahrady, kde se v minulých letech konal celý program, zpět do centra města. Vyslyšeli jsme hlasy veřejnosti a rozhodli jsme se oživit folklorem celé město. Proto se po dohodě s vedením festivalu hlavní program vrací na Svárov,“ vysvětlil místostarosta Pavel Bartoň. Doprovodné pořady se i nadále budou konat v Panské zahradě, kde již od dopoledních hodin návštěvníci najdou oddychovou zónu, workshopy, dílničky, divadélko nebo živá zvířata.

Nedílnou součástí Vsetínského krpce bude tradiční soutěž o titul nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového. „Hlavní program bude probíhat v odpoledních hodinách na pódiu na Svárově. Vstup na venkovní akce je zdarma, zpoplatněny budou pouze pořady v Domě kultury,“ uzavřel ředitel festivalu Rudolf Danajovič.