Nejnovější zprávy: ​Škola vaření Bistrotéky Valachy má novinky. A stále častěji ji navštěvují muži Zlín znovu reguluje hazard novou vyhláškou

Kultura

​Vnučka Alfonse Muchy zavítá na výstavu do Zlín

Mimořádně vzácná návštěva zavítá v příštím týdnu na výstavu Alfons Mucha v Obchodním domě Zlín. Expozici si přijede prohlédnout malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková. Při té příležitosti se s ní přímo ve výstavním sále uskuteční dvě veřejné besedy, a to v úterý 12. a středu 13. března.


Autor: Obchodní dům Zlín

Výstava v Galerii Desítka v 10. podlaží Obchodního domu se těší velkému zájmu návštěvníků, od vernisáže v polovině ledna ji viděly již čtyři tisícovky lidí. Potrvá už jen do 28. března, otevřena je denně od 10 do 18 hodin.

„Je nám opravdu velkým potěšením, že k nám Jarmila Mucha Plocková zavítá. S ohledem na její časové vytížení a četné cesty do zahraničí dlouho nebylo jisté, jestli se návštěvu Zlína podaří domluvit. Ve Zlíně se zdrží celkem tři dny, chce si prohlédnout i samotné město a poznat jeho zajímavosti, naposledy zde byla ve svých třinácti letech. Při besedách v Galerii Desítka spolu s ní poodhalíme zajímavosti ze života a tvorby rodiny Muchových i tradici výroby šperků, k níž má paní Jarmila exkluzívní práva. Při tvorbě se inspiruje sborníkem Documents décoratifs, který Mucha připravil pro umělecké řemeslníky a školy. Počet míst na obou moderovaných besedách, jejichž součástí bude i autogramiáda, je omezený, nutná je rezervace předem,“ uvedl Pavel Chmelík z Galerie Artrium, která výstavu společně s Obchodním domem Zlín pořádá.

Výstava Alfons Mucha představuje víc jak sto děl a uměleckých realizací tohoto významného českého malíře. K vidění jsou nejen Muchovy slavné divadelní plakáty a litografie, mezi nimi i víc než dvoumetrový plakát Médea pro herečku Sarah Bernhardt, ale i další díla, cenné dobové pohlednice nebo také šperky vytvořené podle Muchových návrhů. Vystaveny jsou i ty nejlegendárnější z nich – brož Chryzantéma nebo prsten Sarah a také prodejní šperky Jarmily Mucha Plockové.

Obrázek o malířově životě a tvorbě doplňují promítání filmových dokumentů, dobové fotografie a osobní věci spojené s Muchovým životem – malířský stojan, paravan na převlékání, váza na květiny, stojánek na vajíčko či kaviárová miska.

Pravidelně každý čtvrtek od 19 hodin se konají večerní prohlídky s průvodním slovem galeristy Pavla Chmelíka a živým hudebním doprovodem.

4 tipy, co nepřehlédnout na výstavě Alfons Mucha

    -K vidění jsou 3 z celkem 7 původních divadelních plakátů z konce 19. století, které Mucha vytvořil pro Sarah Bernhardtovou a jež odstartovaly jeho světový věhlas – Medea, Dáma s kaméliemi a Lorenzaccio, na němž je herečka zachycena v mužské roli.

    -Bernhardt si nechávala od Muchy navrhovat i dekorace, kostýmy nebo šperky. Vystavena je řada šperků dle Muchových návrhů, které jsou vedle briliantů dekorovány říčními perlami nebo českými granáty a polodrahokamy.

    -Vnučka Jarmila Mucha Plocková dnes pokračuje nejen v ruční tvorbě šperků s Muchovými motivy, ale také skla v limitovaných sériích ve spolupráci s českými skláři. Její šperky i vázy lze na výstavě zakoupit.

    -Skutečnou raritou mezi vystavenými osobními předměty je originální malířský stojan, který si Mucha koupil v Paříži a posléze na něm tvořil i v Česku.