Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Kultura

Ve Zlíně začíná sedm dní plných dětských filmů

61. Zlín Film Festival – díl 2. přivítá od čtvrtka 9. do středy 15. září diváky v kinosálech, ale také ve festivalových zónách po celém Zlíně. Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě letos představí 280 snímků ze 45 zemí světa.


Autor: Zlín Film Festival

Zlín Film Festival se již podruhé koná v netradičním zářijovém termínu. „Jsme moc rádi, se nám s ohledem na situaci podařilo festival úspěšně a bezpečně zrealizovat i v roce 2020,“ zhodnotil prezident ZFF Čestmír Vančura. „V letošním roce jej navíc pořádáme ve dvou částech. Jarní 1.díl, který byl celý online, nám poskytl příležitost přiblížit kvalitní kinematografii pro děti a mládež k divákům i v jiných regionech po celé republice. A nyní se s návštěvníky konečně potkáme i ve Zlíně, byť opět v nestandardním termínu,“ doplnil Čestmír Vančura.

61. Zlín Film Festival – 2. díl uvede 280 snímků ze 45 zemí světa. Diváci uvidí filmy v pěti soutěžních kategoriích – pro děti a mládež, dokumentární filmy pro mladé publikum, animovanou tvorbu a studentské filmy. „V soutěžích máme letos připraveno 28 celovečerních snímků, 52 krátkých filmů animovaných a 35 krátkých studentských,“ řekla Markéta Pášmová, s tím, že 4 ze soutěžních snímků budou reprezentovat Českou republiku.

Perličkou v letošním filmovém programu je speciální uvedení digitalizované restaurované verze snímku Hotel Modrá hvězda, který se bude promítat v Kongresovém centru v pátek od 19. hodin. „Zajímavostí je, že poprvé byla tato krásná prvorepubliková komedie publiku představena v roce 1941 právě ve Zlíně během Filmových žní,“ upřesnila Markéta Pášmová a pozvala diváky na speciální doprovodné aktivity: „Milovníci filmů pro pamětníky jistě ocení nejen to, že snímek budou moci sledovat na velkém plátně, ale navíc doplněný projekcí dokumentu z Filmových žní a se speciálním dobovým úvodem na červeném koberci.“

Filmový festival ve Zlíně je již tradičně místem setkávání filmových odborníků a tvůrců z celého světa. Pod názvem Zlín Industry Days 2021 nabídne zajímavé konference, prezentace, příležitosti pro neformální setkávání, výměnu názorů a zkušeností. „Součástí programu bude například i sobotní setkání s americkým producentem Billem Gerberem pro studenty a filmové profesionály nebo FILMTALENT Pitching Fórum, které se letos koná již v pátek. Představí se zde opět filmové projekty, jež se budou ucházet o podporu z výtěžku aukce filmových klapek,“ upřesnila Markéta Pášmová. Salon Filmových klapek je již 24. let jednou z tradičních součástí doprovodného programu festivalu. Letos jeho kolekce čítá 125 filmových klapek, které se budou dražit v neděli 12. září od 13 hodin.

Kromě aukce bude neděle patřit také běhu. 6. ročník Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín odstartuje nově od Kongresového centra Zlín již v 15 hodin. Předcházet mu bude Festivalový VIVA rodinný běh v 11 hodin na náměstí Míru a přilehlém okolí.

Filmový festival letos vzdává poctu literárnímu umění, které bylo inspirací pro filmové scenáristy již od prvopočátku kinematografie. Největší pozornost bude směřována ke knihám pro malé a mladé publikum. Hlavní festivalové téma Literatura ve filmu se promítne na filmové plátno i do doprovodného programu. Po jarní online části budou mít návštěvníci opět možnost navštívit řadu workshopů, koncertů, besed, výstav, virtuální realitu a další zajímavé aktivity pro celou rodinu.

„Nemůžeme opomenout malování na chodníku, speciální Zónu kouzel nebo letní kino a koncerty na náměstí Míru, uvedla výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a pozvala i na mimořádný program v sobotu večer, kdy se uskuteční koncert u příležitosti oslav 90. výročí Barrandov Studia. „Diváci by si jistě neměli nechat ujít Filmové melodie Ondřeje Soukupa v podání Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Chuhei Iwasakiho,“ doplnila Záhorová. (Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz a ve festivalové aplikaci Zlinfest.)

Festival budou stejně jako v loňském roce provázet nutná hygienická opatření odpovídající platném nařízením vlády. „Ve vnitřních prostorách a při projekcích bude povinné nošení respirátorů, budeme dodržovat kapacitní limity. Opět máme vyčleněný i speciální tým pro desinfekci,“ vyjmenovala Jarmila Záhorová a zdůraznila také, že návštěvníci budou povinni předkládat potvrzení o bezinfekčnosti: „V případě zájmu si po předložení dokladů prokazujících bezinfekčnost mohou lidé vyzvednout na pokladnách speciální pásky a vyhnout se tak jejich předkládání při každém vstupu do kina nebo vnitřních festivalových prostor. Registrace je v letošním roce dobrovolná.“

61. ročník Zlín Film Festivalu se letos historicky poprvé koná ve dvou částech. Jarní 1. díl se uskutečnil v původním termínu festivalu v online podobě. Podzimní 2. díl v tradičním formátu začíná již 9. září a potrvá do 15. září.