Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Společnost

​Ve Vsetíně loni přibylo dárců krve i odběrů krevní plazmy

Dárci krve podrželi Vsetínskou nemocnici i přes mnohá omezení, která si epidemiologická situace v pandemické době vyžádala. Jejich počet vzrostl téměř o dvě stovky. Krev přišlo darovat přes tři tisíce dobrovolníků.


Autor: Vsetínská nemocnice

První odběrový den letošního roku patřil darování s nemocnicí. Dárce přišla pozdravit a poděkovat jim ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková, příchozí obdrželi nástěnný kalendář pro rok 2022, ve kterém si nemocnice připomíná 111. výročí svého vzniku.

„Krev chodíme darovat pravidelně a rádi. Je nás dvanáct kamarádů z Francovy Lhoty. Dnes jsem tu po pětadvacáté, a je tu i brácha, který mě vlastně k darování krve kdysi inspiroval,“ komentoval úvodní odběr letošního roku Tomáš Filák. Odběru se účastnil i Lukáš Ondruch, který kromě krve daroval před časem také kostní dřeň a zapojil se tak do záchrany života pacienta či pacientky s poruchou krvetvorby. „Do registru dárců kostní dřeně jsem se přihlásil před lety na Valašském záření, po nějakém čase se ozvali, že je pacient, kterému by moje kostní dřeň mohla pomoci. Absolvoval jsem potřebná vyšetření a vlastní odběr v Plzni,“ vysvětlil Lukáš Ondruch.

Vsetínští zdravotníci jsou na své dárce hrdí. „Minulý rok byl pro nás rekordní, plnou krev přišlo darovat 3169 dárců, což je meziroční nárůst téměř o dvě stovky. Bezmála tři stovky tvořili prvodárci. Významně vzrostl i počet odběrů krevní plazmy,“ komentovala Mgr. Jana Čandová z hematologicko-transfuzního oddělení. Zdravotníci zařazují od nového roku nepravidelně pondělní odběry, od prvního dubna se změní v pravidelné a přibude tak další odběrový den. „Odběry plné krve od dobrovolných dárců budou od dubna vždy v pondělí a ve středu, odběry plazmy se z pondělí přesunou na úterý,“ dodala Mgr. Jana Čandová s tím, že „plazmový“ pátek zůstane zachován i nadále.

Nedostatek krve hlásí mnohá místa v republice, s žádostí o výpomoc se obracejí do Vsetína další nemocnice. Spotřeba se zvýšila i ve Vsetíně. „Ve srovnání s rokem 2020 vloni vzrostla o čtvrtinu,“ dodala Čandová. Zájemci o darování najdou informace o podmínkách odběru i podporovaných akcích a společném dárcovství na webu Vsetínské nemocnice. V únoru tak můžete například přijít darovat krev se Střední školou Kostka (2. 2. 2022) či společností Austin Detonator (9. 2. 2022).