Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Společnost

Valašské Klobluky zasáhla blesková povodeň. ​Následky likvidovalo přes pět desítek hasičů

Valašskými Klobouky se v pondělí 3. června přehnala velmi silná bouřka s přívalovými srážkami. Následná povodeň zaplavila hned několik částí města. Na pomoc přispěchalo dvanáct hasičských jednotek z celého regionu.


Autor: Město Valašské Klobouky

„V pondělí v 19.30 hodin jsme na našem území vyhlásili III. stupeň povodňové aktivity. Blesková povodeň zasáhla především lokalitu na Trhovisku, kde jsme museli k odstranění nánosů a uvolnění odtoku vyslat i těžkou techniku. Voda udeřila také nad sídlištěm Luční, na ulici Cyrilometodějská, v oblasti nad koupalištěm i v dalších ulicích. Řada rodinných domů i komerčních objektů měla vytopené sklepy, proudy vody poškodily chodníky i pěšiny a nyní už víme, že došlo k významným škodám například na nové pumptrackové dráze nebo v areálu ekoparku,“ popsal pondělní situaci starosta Josef Bělaška.

Naštěstí se nezopakovaly historické scénáře, kdy se při bouřce velká voda dostala do oblasti Starého města. „Přívalovou vlnu úspěšně zastavila soustava poldrů a část vody zachytil menší bazén koupaliště. Protože byla večer vydána výstraha na další intenzivní srážky, po 21. hodině jsme po dohodě s HZS Zlínského kraje přistoupili k preventivnímu odčerpání těchto nádrží, abychom zajistili dostatečnou rezervní kapacitu. Práce byly ukončeny asi hodinu po půlnoci,“ uvedl starosta. Některé jednotky pak zůstaly v pohotovosti do rána a kontrolovaly průchodnost kanalizačních vpustí.

Se zvládnutím celé mimořádné situace pomáhali profesionální hasiči z Valašských Klobouk, ke kterým se ihned po výzvě operačního střediska HZS Zlínského kraje připojovaly jednotky SDH z Valašských Klobouk, Brumova, Mirošova, Horní Lidče, Lačnova, Lipiny, Bylnice, Vlachovic, Návojné, Křekova a Smoliny. „Některé jednotky k nám dokonce vyslaly dvě posádky. Hasiči se pustili do odčerpávání vody, čištění propustků, plnění pytlů na protipovodňové zábrany a dalších likvidačních prací. Chceme všem zasahujícím hasičům vyslovit obrovské poděkování za jejich nasazení a pohotovou pomoc,“ vyjádřil Josef Bělaška. „Tlumočíme také poděkování ze strany našich občanů, kterým hasiči pomáhali odstraňovat škody u jejich domovů,“ poznamenal.

Povodňová komise v úterý 4. června v 7.30 hodin snížila klasifikaci povodňové aktivity na II. stupeň. Počasí už přineslo jen mírné srážky, a tak byl vzhledem ke zklidnění vodních toků stav pohotovosti ve 13.30 hodin odvolán.