Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Kultura

Trojlístek vsetínských herců zaútočí na bránice diváků. Poslední představení roku je pod taktovkou Williama Shakespeara

Vsetínské divadlo v Lidovém domě zavede diváky do doby, kdy mohli hrát pouze muži. Férie komických výstupů má jednoduché počty: 3 herci + 34 divadelních her a 154 sonetů Williama Shakespeare = 2 hodiny skvělé zábavy.

Po listopadovém zrušení představení, zapříčiněném dopadem morové rány současné doby na jednoho z protagonistů, je trojlístek vsetínských herců opět v plné síle a připraven své diváky rozplakat smíchy. Předprodej vstupenek na komediální revue Souborné dílo Williama Shakespeara ve zkrácené verzi už běží na webových stránkách Divadla v Lidovém domě (DvLd) a na pokladně kina Vatra (viz níže). Samotné představení odehrají šampioni alžbětinského divadla ve Vsetíně jako rozloučení s uplynulým rokem v úterý 28. prosince. Začátek je plánován na 19 hodin.

Shakespearovskou férii původně vsetínští herci nastudovali pro venkovní letní scénu. „Teď jsme připraveni rozesmát diváky i uvnitř divadla,“ láká na představení ředitel DvLd a zároveň jeden z protagonistů inscenace Pavel Rejman. Podle něj čeká diváky humor, který jde až na dřeň. „V historii vsetínského divadla se nic podobného neuskutečnilo,“ upozorňuje ředitel divadla.

Vedle něj ve známých i méně známých rolích, které vykreslil největší dramatik všech dob, zazáří také Pavel Čevela a Jakub Hekl. „Je to inscenace, která je jakousi improvizací a parodií díla a her Williama Shakespeara. Vychází z textu, který vznikl tak, že tři angličtí herci improvizovali na základě jeho her a svých znalostí těchto her,“ vysvětluje absolvent Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Jakub Hekl. S tím, že tuto shakespearovskou nekorektní meditaci přivedli na svět Adam Long, Daniel Singer a Jess Winfield. „Naše uchopení je velice pestré. Inscenace pracuje s prostředky různých žánrů, jako je například fraška, scénické čtení nebo revue. V podstatě se jedná o revue seskládanou z jednotlivých vstupů na téma shakespearovských her,“ doplnil Jakub Hekl.

Dílo anglických autorů, které diváky svým humorem doslova rozbije na kusy, si ale zároveň klade za cíl hravou formou a s velkým nadhledem seznámit obecenstvo s kompletním dílem Williama Shakespeara. Během dvou hodin herci sehrají všech 36 shakespearových her a 154 jeho sonetů.

Vsetínští divadelníci se tak touto inscenací snaží přinést do svého města ducha alžbětinského divadla. Herci se představí v renesančních kostýmech. Diváci se mohou těšit na skvostnou scénu Mirky Němcové a překvapivé ztvárnění ženských rolí jedním z protagonistů. „Na alžbětinském divadle nemohly hrát ženy, my to dodržíme. Jeden z nás, nebudu prozrazovat kdo, hraje všechny ženské postavy,“ říká Jakub Hekl.