Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Společnost

Tisícovce uprchlíků z Ukrajiny ve Valašském Meziříčí pomáhají také Švýcaři

Ve Valašském Meziříčí našlo podle statistik Ministerstva vnitra azyl přes 1 000 válečných uprchlíků z Ukrajiny. Zejména se jedná o matky s dětmi, kterým vedle radnice, místních organizací, společností a dobrovolníků, pomáhají také zástupci švýcarské neziskové organizace Shelter4Valmez (Přístřeší pro Valmez).

Ilustrační foto
Autor: Město Valašské Meziříčí

Jedním z důvodů vysokého počtu ukrajinských občanů ve Valašském Meziříčí je skutečnost, že zde tato menšina pracovala už před válkou. „Hlavně pro matky s dětmi jsme se tak ve spolupráci s dalšími organizacemi snažili zajistit vhodné ubytování, možnosti vzdělávání a další potřeby. Spoluorganizovali jsme i humanitární pomoc, která mířila přímo na Ukrajinu. Se začleněním ukrajinských občanů nám přímo ve městě pomáhá i skupina švýcarských aktivistů, kteří zde mají osobní vazby. V řádech stovek tisíc korun se tak již podíleli například na nákupu nutného ubytovacího vybavení, zajištění provizorní školky pro malé děti nebo speciální zdravotní péče a zdravotních pomůcek pro vážně nemocné uprchlíky,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek, který se na radnici sešel se Suzanne Kress a Pietrem Poldervaartem, zástupci neziskové organizace Shelter4Valmez.

„Bavili jsme se o současné situaci a potřebách ukrajinských uprchlíků v našem městě. Organizace Shelter4Valmez by měla letos mimo jiné uhradit část nákladů na rekonstrukci prostor pro školní skupinu na ZŠ Masarykova. Řeč je o částce bezmála 300 tisíc korun s tím, že se organizace bude finančně podílet také na zajištění dalšího provozu skupiny,“ pokračoval starosta Stržínek.

Pomoc ze Švýcarska však bude pokračovat i v dalších oblastech. „Díky tomu, že se podařilo soukromou humanitární skupinu přetvořit na neziskovou organizaci, s žádostí o pomoc a podporu lze oslovit další švýcarské charitativní, humanitární nebo církevní organizace a nadace, ale také obchodní společnosti. Pomoc tak může pokračovat i letos a zaměří se zejména na volnočasové a sportovní aktivity dětí, jakými jsou například nákup bruslí a kol pro sdílené užívání, zajištění učitele hry na hudební nástroj či prázdninový ozdravný tábor. Nezisková organizace Shelter4Valmez se bude podílet také na zajištění činnosti odborného psychologa se zaměřením na traumata dětí a dospělých,“ doplnil Marek Irgl, který zprostředkovává propojení mezi organizací Shelter4Valmez a potřebnými ve Valašském Meziříčí.