Nejnovější zprávy: Zlín chce nová nádraží. Čeká se na stavební povolení Populární Festiválek deskových her ve Valašské Polance se blíží

Společnost

TIP NA VÝLET: Ploština vás chytne za srdce

Máte rádi výlety spojené s poznáním a nevadí vám temný stín v cíli vaší cesty? Potom se vydejte na Národní kulturní památník Ploština. Místo, které se stalo symbolem všech tragických událostí konce druhé světové války v oblasti moravské části Karpat. Naplní vás smutkem z tragédie, která se zde odehrála, ale i úlevnou radostí z krásných výhledů do okolní krajiny.


Autor: Michal Burda

Památník Ploština se nachází nedaleko vesničky Drnovice v místech, kde ještě před válkou žilo několik rodin tradičním pasekářským životem. Kromě symbolického památníku z betonových bloků z dob normalizace se zde nacházejí chalupy postavené po válce a malý kostelík. Nově pak moderní návštěvnické centrum zbudované v místech zchátralého amfiteátru a expozice Nová Ploština, která vznikla v jednom ze selských domů.

Návštěvnické centrum je unikátní betonová stavba zapuštěná do terénu. Návštěvník v ní interaktivním způsobem vstoupí do atmosféry doby konce války, obklopí jej artefakty ze života pasekářů na Ploštině, partyzánů i zlínského gestapa. Uvidí do tváří těch, kteří zde zahynuli, ale i jejich katů, včetně dvojice konfidentů, kteří masakr svým udáním spustili.

Celkový dojem umocňují dobové snímky, filmové dokumenty i svědectví přeživších. Jako blesk z čistého nebe pak návštěvníka zasáhne příběh jednotlivých obětí hodinu po hodině, tak jak jej zažívaly osudného 19. dubna 1945. Na odlehčení a zklidnění rozbouřené mysli pak autoři expozice připravili pro návštěvníky místnost ticha. Tam si člověk na chvíli v bílém světle podzemní katedrály odpočine, aby znovu mohl na světelných sloupech přečíst jména těch, kteří zde zahynuli.

Návštěvnické centrum bylo postaveno v průběhu let 2021 a 2022. Kurátorem výstavy, která zde vznikla, je historik a etnograf Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Ondřej Machálek. Na libretu expozice pracoval šest let. „Myslím si, že expozice Ploštinu zasazuje do kontextu a prezentuje ji v celé šíři svých dějin. Protože dřív tady byla expozice zaměřená z velké části na válečný odboj. Život v osadě Ploština byl na okraji zájmu. Byla to škoda, protože samotné místo je velmi silné. I předválečné dějiny Ploštiny nebo skutečnost, kdo tady žil a jakým způsobem,“ vysvětluje.

Pro návštěvníky zde navíc v minulosti nebyly popsány poválečné dějiny ani proměny pietního místa. „Dnes je vše zpracováno komplexněji. Návštěvník neuvidí pouze okamžik osudného masakru, ale také historické souvislosti, které k němu buď přímo, nebo nepřímo vedly.“

Právě poválečná historie Ploštiny je představena v expozici Nová Ploština, která se nachází jenom několik metrů od návštěvnického centra v domě číslo 23. Kromě fotografií, exponátů a dokumentů od roku 1945 až po současnost mohou zájemci nahlédnout do života zdejších obyvatel v padesátých letech minulého století.

Další zajímavostí je také připomínka spisovatele Ladislava Mňačka, který byl členem partyzánské skupiny Ploština a své výčitky kvůli osudu vypálené osady vypsal do románu Smrt si říká Engelchen. V rámci expozice jsou také k vidění ukázky ze dvou filmových adaptací knihy.

V podkroví muzea je pak prostor pro sezonní výstavy. „Je to skvělá věc. Máme teď prostory, kde můžeme střídat obsah expozic a rozvíjet témata, která jsou v hlavní expozici třeba jenom nastíněna. Začali jsme Josefem Valčíkem, který je znám jako jeden z členů výsadkové skupiny Silver A, která spolupracovala na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Návštěvníci mají možnost si prohlédnout unikátní předměty: jeho osobní věci, které měl v kufru a který nám zapůjčilo muzeum ve Valašských Kloboukách,“ doplňuje Ondřej Machálek.

Národní kulturní památník Ploština

● Má otevřeno denně od 10 do 17 hodin kromě pondělí.

● Dostanete se tam autem nebo autobusem; ať jedete odkudkoliv, musíte dorazit do vesnice Drnovice, do jejíhož katastru Ploština patří. Odsud je to k památníku už jen kousek.

● Přímo u nové expozice je velké parkoviště, takže kromě dne, kdy se zde každoročně koná pietní akt (víkend kolem 19. dubna), není problém zaparkovat.

● V okolí Ploštiny je spoustu turistických značených tras. Milovníci pěších výletů mohou například vystoupat z Pozděchova po modré turistické značce, která začíná u kostela sv. Jiří. Tato trasa má délku asi 7,5 km a vede přes lesy a louky.

● Další možností je využít cyklotrasy, které vedou kolem Ploštiny. Nejblíže kolem památníku vede cyklotrasa 5057 (Vizovice – Doubrava – Klementina – Vysoké Pole – Drnovice – Tichov – Smolina).