Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Společnost

Technické služby vyráží do ulic Zlína v elektromobilech

​Technické služby Zlín nakoupily pět elektromobilů. Chtějí podpořit ekologický provoz a zároveň ušetřit za pohonné hmoty.


Autor: zlin.eu

Jedním z cílů města je přinášet společnosti taková řešení, která dělají život kvalitní a udržitelný. A právě tomu napomáhá i koncept SMART Cities zaměřený na zavedení inovativních technologií a nástrojů pro efektivní správu měst. Jednou z oblastí, kterou tento koncept řeší, je také elektromobilita, která se postupně prosazuje i v městských společnostech.

Důvody pro přechod na elektromobilitu jsou především úspora nákladů, nižší emise a v neposlední řadě také možnost čerpání státních dotací. Tato je však celkovým konceptem, jehož součástí jsou mimo jiné nástěnné nabíječky, takzvané wallboxy, které už v areálu Technických služeb Zlín slouží k následnému nabíjení elektromobilů. Díky tomu, že mohou hlídat vytíženost elektrické sítě, lze například elektromobily nabíjet v době s nižšími cenovými tarify a ušetřit tak nemalé finanční prostředky.

„SMART řešení a elektromobilita mají smysl, proto chceme ve městě dál investovat do inovativních a chytrých technologií a naplňovat strategii SMART Cities,“ zdůraznil radní pro oblast dopravy Václav Kovář.

Elektromobily nabízejí řadu výhod pro uživatele i životní prostředí. Díky svému pohonu nezpůsobují emise škodlivých látek a snižují závislost na fosilních palivech. To vše má pozitivní dopad na zdraví obyvatel a kvalitu ovzduší ve městě.

Podle Jakuba Černocha, ředitele Technických služeb Zlín, elektromobily už v městském provozu prokázaly svou výhodnost a stávají se optimální volbou pro běžnou agendu a přepravu zaměstnanců společnosti v rámci města.

Součástí širšího konceptu SMART Cities je také využití nového druhu autonomního veřejného osvětlení. Ke konci roku 2023 došlo ve Zlíně ke startu pilotního projektu. Jedná se o lampy s malými solárními panely, které jsou schopné ekologického provozu, není k nim potřeba žádné kabeláže, lze je ovládat bezdrátově a mají minimální životnost pětadvacet let. Tyto lampy jsou také skvěle zhotoveny i z pohledu designu. Intenzitu osvětlení pak reguluje elektronický řídicí systém s ohledem na aktuální možnosti dobíjení baterií sluneční energií.

„Tento druh lamp můžeme využít všude tam, kam se třeba nedostaneme se standardním veřejným osvětlením. První takové lampy se nachází na Vršavě u zábavního parku Galaxie. Věřím, že solární veřejné osvětlení je klíčem k energeticky efektivnější a udržitelnější budoucnosti našeho města,“ zakončil radní Václav Kovář.