Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Společnost

Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Meziříčská radnice chce kultivovat veřejný prostor. Vyzvala proto architekty a Střední průmyslovou školu stavební, aby zmonitorovali vizuální smog v ulicích města.


Autor: Město Valašské Meziříčí

Praxe pod vedením zkušených architektů a zároveň snaha o zmapování nešvaru v podobě vizuálního smogu ve Valašském Meziříčí. I takto může vypadat spolupráce města, místní Střední průmyslové školy stavební a odborníků s cílem kultivovat veřejný prostor.

„Nevzhledné reklamy ve výkladech obchodů, na fasádách, plotech nebo jinde jsou tématem, které řešíme dlouhodobě. Bohužel se jedná o běh na dlouhou trať a bez spolupráce majitelů objektů to nejde. Například na náměstí se nám postupně daří hledat společnou řeč, za což jsem moc ráda,“ říká místostarostka Yvona Wojaczková.

Jinde je však domluva složitější a proto se nyní město Valašské Meziříčí spolu se studenty místní SPŠ stavební rozhodlo vizuální smog zmapovat. „Úkolem šestice studentů oboru Pozemní stavitelství a architektura je projít jednotlivé ulice, nevhodné reklamy vyfotit a zanést do interaktivní mapy. Díky tomu získáme jasný přehled o jejich podobě i umístění v rámci města a budeme moci vyvinout tlak na majitele či zadavatele,“ je přesvědčena místostarostka Yvona Wojaczková.

„Jedná se o velmi výhodnou spolupráci nejen pro město, ale také studenty. Těm se totiž věnují zkušení architekti Andrea Rampasová z pozice městského architekta za ateliér Chybík + Krištof, Martina Pešlová autorka podoby našeho nového náměstí a Radovan Vašíček, který má za sebou celou řadu úspěšných realizací nejen v našem městě. Všem bych chtěla moc poděkovat, že se do tohoto projektu zapojili,“ dodává.