Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Společnost

​Stoletá Dobroslava Frydrýšková zvládá internet a jezdí senior taxi

Stoletá jubilantka vyrazila na setkání seniorů sama taxíkem. Před tím ještě stihla návštěvu kadeřnice.


Autor: Město Vsetín

Pravidelné slavnostní setkání jubilantů, které na radnici každý měsíc organizuje Komise pro občanské záležitosti Rady města Vsetín, mělo ve čtvrtek 22. června jednoho mimořádného účastníka. Oslavit své jubileum mezi ostatní seniory, kteří mají narozeniny v červnu, totiž přišla i stoletá Dobroslava Frydrýšková.

I když měla stoletá oslavenkyně možnost zůstat doma, raději zvolila účast na společné oslavě na radnici. Má totiž ráda společnost a i přes požehnaný věk se neuzavírá pouze ve svém bytě. A tak ji mohou obyvatelé sídliště Rokytnice často potkat na pravidelné procházce podél Rokytenky.

Od starosty Jiřího Čunka obdržela stoletá jubilantka spolu s blahopřáním kytici květů a následně se podepsala do pamětní knihy města Vsetína.

Dobroslava Frydrýšková se narodila 6. června 1923 ve slovenské obci Kalinovo v okrese Lučenec, kde také v roce 1929 začala chodit do školy. „Jako žákyně první třídy jsem tam vítala prezidenta Masaryka,“ zavzpomínala stoletá jubilantka s tím, že v roce 1942 odmaturovala ve Valašském Meziříčí, kde byla spolužačkou známé vsetínské osobnosti sportu a kultury Jiřího Parduby.

Po válce pak učila ve Slavičíně a Francově Lhotě, na Hovězí připravovala cvičenky na Sokolský slet. V roce 1948 se s rodiči vrátila na Slovensko, kde si doplnila vzdělání a jako učitelka biologie, chemie a němčiny působila na několika středních školách. Dopoledne učila, odpoledne pracovala na zahradě, věnovala se i včelařství. Před 17 lety se pak přestěhovala na Vsetín za svou sestrou a její rodinou.

„Pořád ráda čtu, mám taky ráda přírodu, ale zahradu mi teď vynahrazuje balkon. Ale na procházky po sídlišti chodím stále,“ svěřila se neuvěřitelně vitální paní Dobroslava, která i přes svůj věk například ovládá počítač.

Kromě Dobroslavy Frydrýškové jsou v evidenci obyvatel města Vsetín ještě další čtyři občané ve věku sto a více let.