Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Kultura

Sluha dvou pánů uvaří svůj puding v Lidovém domě

Vsetínští divadelníci se po shakespearovské feérii pustili do další klasiky. Na prknech, která znamenají svět Divadla v Lidovém domě (DvLd), to rozjede Sluha dvou pánů italského klasika Carla Goldoniho. Na premiéru totálního divadelního rozstřelu se mohou příznivci vsetínských divadelníků těšit v sobotu 18. března 2023 v 19 hodin.


Autor: DvLd Vsetín

Motto: „To nejde. To nejde?... A proč by to jako nešlo? Co? Sloužit dvěma pánům, pobírat dva platy, dostávat dva obědy..."

Vsetín zažije další divadelní svátek. Herecký soubor Divadla v Lidovém domě pilně zkoušíklasickou situační a stále aktuální komedii dell'arte Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. A jako obvykle jde až na dřeň. Inscenace totiž vzniká bez klasické režie. „Možná tak, jak se kdysi komedie dell‘ arte dělaly. Každý herec si vytvoří svou roli a pak ji předvede ostatním. Společně pak upraví do konceptu připravované hry,“ vysvětluje představitel hlavní role Truffaldina Pavel Rejman.

Přiznává zároveň, že převzali veleúspěšný koncept režiséra Ivana Rajmonta, který slavil v hlavní roli s Miroslavem Donutilem fenomenální úspěch v Národním divadle v Praze. „Přistupujeme k předloze s respektem, ale s vlastním provedením. Bude to zábava a zároveň velká oslava divadla tentokrát ve stylu dell‘ arte,“ říká Pavel Rejman.

Podotýká, že styl hraní, který komedie dell´arte vyžaduje, byl pro vsetínské herce na začátku zkoušení velkou neznámou. Dali si za úkol diváky vtáhnout do děje a vypustit je zpět do světa o něco veselejší. Neboť puding, který Sluha dvou pánů pro vsetínské publikum připraví a styl,jakým jej bude servírovat, nikoho nenechá na pochybách, že život je příliš těžký na to, aby jej člověk bez smyslu pro humor přežil ve zdraví.

„Snažíme se hrát stylem pouličního divadla, které má kruté pravidlo. Pokud diváka nezaujmeš, on nezaplatí a večer se nenajíš,“ poodkrývá plán Pavel Rejman.

Sluha dvou pánů slibuje nejenom parádní zábavu, ale také po dlouhé době inscenaci, ve které se objeví větší počet herců, než tomu v posledních letech bylo obvyklé. „V tomto kuse máme od kovidu největší obsazení. Na scéně se postupně objeví jedenáct herců,“ doplnila informace tajemnice divadla Renata Trličíková s tím, že scénu a kostýmy navrhla Milena Říhová Dubšíková.

Na první reprízu se tak diváci mohou těšit hned ve čtvrtek 23. března 2023.

Obsazení:

Pavel Rejman, Marcel Hanzal/Petr Štíva, Mirka Kocůnová/Kateřina Mrlinová, Pavel Koňařík, Jiří Trezner/Pavel Čevela, Tomáš Koňařík, Míla Dümlerová, Kateřina Pruknerová, Dagmar Pavloušková, Ondřej Žilák a Jiří Buš.