Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Společnost

Slavičín je Zelenou obcí roku 2023

Město Slavičín zaujalo porotu letošního kola Zelená obec roku svým širokým záběrem v ekologickém snažení.


Autor: Město Slavičín

Obrovské překvapení čekalo na starostu města Tomáše Chmelu na slavnostním udílení ceny Zelená obec roku – Slavičín totiž vyhrál 1. místo v silné celostátní konkurenci municipalit nad 1000 obyvatel.

Slavičín zabodoval hlavně širokým spektrem „zelených“ aktivit, z nichž bylo stěžejní nově zřízené re-use centrum Cirkula a kotelna K3 na dřevní štěpku. Porotu ale také zaujala vsakovací dlažba instalovaná na dvou parkovištích (u zámku a u budovy Charity Slavičín), výsadba alejí a obnova polních cest v krajině, nebo projekty na zadržování dešťové vody. V celostátním srovnání se umístil před Litomyšlí a Chrudimí.

Město porazilo v kategorii obcí nad 1 000 obyvatel druhou Litomyšl a třetí Chrudim. Milou shodou okolností je, že v kategorii menších obcí zabodoval nedaleký Hostětín.

Vše posuzovala porota složená z odborníků, zasedli tam například ministr životního prostředí Petr Hladík, ekolog Martin Bursík, architektka Eva Jiřičná Radka Vladyková ze Svazu měst a obcí. Cílem soutěže je vybrat a ocenit inspirativní obce angažující se v oblasti životního prostředí, motivovat další obce k realizaci vlastních řešení na základě sdílení příkladů dobré praxe či ukázat možnosti získávání zdrojů a podpořit vznik nových šetrnějších projektů v sektoru měst a obcí.