Nejnovější zprávy: ​Mezinárodní týden turistiky na Valašsku 2024 spustil registraci Děravá střecha radnice v Karolince zřejmě způsobila výpadek počítačů

Společnost

Slavičín buduje nádrže na zachycení děšťovky. Zachytí až 60 tisíc litrů

Voda nad zlato. Heslo, které ve Slavičíně není jen frází. Tamní radnice buduje několik zádržných systémů na svedení dešťové vody z městských objektů. Jedním z nich je i městský úřad, dalším pak městská knihovna, ZŠ Slavičín či kotelna K3 na sídlišti Malé Pole.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Slavičín se tak zařadil v souladu s moderními trendy mezi města, která hledají možnosti, jak zvýšit svoji odolnost vůči klimatickým extrémům a jak lépe hospodařit s dešťovou vodou. Cílem je zadržet vodu v místě, kde spadla.

Součástí efektivního využití dešťových vod jsou podzemní nebo nadzemní nádrže. V době deště se nádrže naplní a vodu z nich lze zpětně využít později v době sucha. Může být použita kdykoliv dle potřeby na zalévání veřejné zeleně, na zvlhčování či úklid zpevněných ploch, nebo může sloužit jako zásobárna vody v případě požáru.

Ve městě tedy během října vzniknou čtyři podzemní akumulační nádrže na dešťovou vodu u veřejných objektů a budou z nich jímat vodu, která se pak využije na zálivku zeleně. Nádrže zachytí dešťovou vodu o celkovém objemu téměř 60 tisíc litrů. Celkové projektové výdaje činí téměř 3,2 miliony korun, z nichž je hrazeno 2,49 milionu z evropské dotace Národního plánu obnovy a zbylých 700 tisíc z rozpočtu města. (tz)