Nejnovější zprávy: Chemik za objektivem. ​Jan Salač proměnil hobby před pěti lety v profesi Sluneční lázně v Luhačovicích nabízí cvičení ve stylu vzduchoplavby

Kultura

​Setkání na zámku Vsetín přiblíží odkaz kardinála Trochty

Vzpomínkový pořad věnovaný památce na významného rodáka z Francovy Lhoty kardinála Štěpána Trochtu proběhne ve středu 20. března v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. Součástí akce bude i projekce dokumentu o živém odkazu kardinála Trochty.


Autor: archiv Muzeum regionu Valašsko

Štěpán Trochta se narodil roku 1905 ve Francově Lhotě. Doktorát z teologie získal v italském Turíně, kde byl také ve svých 27 letech vysvěcen na kněze. Řeholník a jeden ze zakladatelů české provincie salesiánů působil také jako duchovní rádce českých katolických skautů. Za 2. světové války prožil hrůzy koncentračního tábora, do kterého byl deportován za účast v protinacistickém odboji.

Po ukončení války byl v roce 1947 vysvěcen na biskupa a pověřen správou litomeřické diecéze. Komunistickému režimu ale byla církev trnem v oku a Štěpán Trochta byl ve vykonstruovaném procesu roku 1954 odsouzen na 25 let do vězení. V roce 1960 byl při amnestii propuštěn, musel ale pracovat jako dělník. Rehabilitace se dočkal až roku 1968, kdy se vrátil do biskupského úřadu a papež Pavel VI. ho následně jmenoval kardinálem. Přišla ale normalizace a další pronásledování režimem. Po jednom z vyčerpávajících „jednání“ s tehdejším tajemníkem pro dohled nad církvemi podlehl mozkové mrtvici.

V letošním roce si tedy připomínáme 50. výročí úmrtí kardinála Štěpána Trochty. Na zámku Vsetín u této příležitosti probíhá od konce února výstava výtvarných prací žáků škol regionu s názvem Křížová cesta kardinála Štěpána Trochty. Součástí doprovodných programů bude i stejnojmenná přednáška, která se uskuteční ve středu 20. března od 17 hodin v Mramorovém sále zámku Vsetín. Katolický kněz Stanislav Zatloukal z farnosti Francova Lhota, která spravuje Muzeum kardinála Štěpána Trochty, promluví o jeho odkazu i pohnutém osudu v dobách nacismu a komunismu. „V rámci přednášky bude promítnuta pracovní verze krátkého dokumentárního filmu Michala Fukse o vzniku výtvarných prací na téma křížové cesty kardinála Trochty a o jeho živém odkazu,“ doplnila kurátorka výstavy Olga Méhešová z Muzea regionu Valašsko.

Po skončení přednášky si budou moci zájemci prohlédnout i stejnojmennou výstavu s výtvarnými pracemi školáků z regionu. Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz