Nejnovější zprávy: Zlín dětem nabídne trochu jiný cirkus V Uherskohradišťské nemocnici se letos narodilo už 560 dětí

Společnost

​Sedmý Hokej na dřeň přinesl výhru a dvě desítky nadějí na záchranu života

Do registru dárců kostní dřeně nastoupilo přímo na vsetínském Lapači další dvě desítky zájemců, včetně tří vsetínských hokejistů. Populární akce Hokej na dřeň získala dosud již bezmála 250 dobrovolníků.


Autor: Vsetínská nemocnice

Sedmé pokračování Hokeje na dřeň přineslo ve středu 25. 1. 2023 vysokou výhru Vsetína nad Porubou 5:0. Sportovci VHK ROBE Vsetín nastoupili na led ve speciálních červených dresech, odkazujících na historické barvy Zbrojovky. Rozcvičovna se změnila v odběrové centrum, kde mohli zájemci vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Stejně jako v minulých ročních, nábor realizovalo hematologické a transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice.

„Přišlo jednadvacet lidí. Zájemci, kteří to dnes nestihli, mohou do registru vstoupit přímo na našem hematologickém a transfuzním oddělení, a to ve dnech odběrů takzvané plné krve, tedy v pondělí a ve středu,“ uvedla za odběrový tým Monika Adamcová a dodala: „Atmosféra náboru na Lapači je vždy perfektní. Máme z toho dobrý pocit a budeme rádi, když se při Hokeji na dřeň za rok zase potkáme.“ Hokej na dřeň byl nový způsobem odběru, místo krevního vzorku stačil výtěr z dutiny ústní, což mnozí zájemci ocenili.

Odebrané vzorky nyní putují ke zpracování a hledá se případná podobnost s konkrétním nemocným. „Pokud bude nalezena shoda, ozveme se registrovanému. Pouze jedno procento lidí v registru se skutečně stane dárcem,“ informuje Český národní registr dárců dřeně, se kterým Vsetínská nemocnice dlouhodobě spolupracuje.

„Jsme velmi spokojení, vítězství na ledě a velmi dobrý výsledek i v náboru. Kromě fanoušků se do registru zapsala i trojice hráčů A-týmu,“ komentoval za klub Václav Trávníček a jmenoval hráče Pavla Jenyše, Filipa Krajčíka a Danielse Berzinše. Mezi fanoušky, kteří na Lapači vstoupili do registru dárců, byli i bratři Filákové. „Chodíme s ogary z Francovy Lhoty darovat pravidelně krev. Většina je už registrovaná. My jsme s bráchou dnes využili možnost, a už jsme v registru taky. Je to pro dobrou věc,“ dodali.