Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Společnost

​Sameček slona afrického ve zlínské ZOO má 6 měsíců a dostal andělské jméno Zyqarri

Půlroční sameček slona afrického je nyní nejvyhledávanějším obyvatelem zlínské zoo. Narodil se 6. června 2021 a okamžitě se stal doslova celebritou.


Autor: Archiv Zoo Zlín

Je totiž vůbec prvním mládětem slona afrického, které se narodilo v České republice. V Evropě se obdobným úspěchem mohou za uplynulých dvanáct měsíců pochlubit pouze další dvě zoologické zahrady.

Šest měsíců je už velký důvod k oslavě, zlínská zoo tak malému „afričákovi“ v pondělí 6. prosince nachystala překvapení v podobě ovocnozeleninového dortu.

„Vůbec poprvé v historii zoo jsme se rozhodli oslavit půl rok od narození, první české africké slůněte je totiž opravdu výjimečné a mimořádné. Pro našeho oslavence jsme nachystali vybraný lahůdky, základ dortu tvořily seno, dýně a žluté melouny, nechyběly banány, mrkev, čínské zelí a řapíkatý celer. Dort doplnily také jablíčka a speciální granule, které sameček naprosto zbožňuje,“ uvedla Romana Mikešová, vedoucí marketingu.

Chovatelé překvapení nachystali v pavilonu slonů, přímo v 12.00 hod. pak stádo vpustili dovnitř z venkovního výběhu. „Jak jsme správně předpokládali, největší radost jsme udělali samici Kali, matce slůněte. Ta se od dortu doslova nepohnula ani na krok. Sameček okamžitě našel granulky, sbíral také jadérka z dýní a na jeho chování bylo rozhodně poznat, že ho ten pořádný kopec dobrot naprosto překvapil,“ doplnila Romana Mikešová.

Zoo také prozradila jméno slůněte. „Výběr jsme tentokrát nechali na chovatelích z pavilonu slonů. Jednomyslně jsme se shodli, že za ta léta úsilí, péče, starostí a tréninku slonů si to zkrátka plně zaslouží. Vybrali krásné africké jméno Zyqqari, což znamená Anděl,“ s úsměvem prozradila Mikešová.

Podle chovatelů je Zyky, jak mu důvěrně říkají, neuvěřitelně aktivní, zvídavý, zdárně také prospívá. „Váhu odhadujeme kolem 130 kg, prozatím se nám jej nepodařilo ještě zvážit. Matka Kali o něj skvěle pečuje, neustále ho hlídá, na naši speciální váhu v pavilonu slonů jej ještě nepustila. Zatím je stále závislý na mateřském mléce, sem tam však ochutnává seno nebo jablíčka, ty má moc rád. Narostly mu už zuby, takže vše dokáže požvýkat, zkouší také drobné větvičky ovocných stromů,“ prozradila Anna Žákovská, chovatelka slonů. Slůně návštěvníci uvidí každý den v pavilonu nebo ve venkovním výběhu.

„První letošní sníh Zykyho pořádně překvapil. Vůbec nechtěl vyjít z pavilonu, nedůvěřivě vše pozoroval. Teď už ale návštěvu zasněženého výběhu zvládá naprosto bez problémů. Kromě matky Kali nejčastěji vyhledává nejmladší slonici Ulu, vytvořili si spolu hezký vztah,“ přiblížila Anna Žákovská.

Zoo Zlín chová slony africké od roku 2003. Stádo nyní tvoří dospělé slonice Kali (27 let), Zola (26 let) a Ulu (25 let) a půlroční sameček. V roce 2017 zlínská zoo zahájila realizaci projektu nové africké oblasti pojmenované Karibuni. Jeho dominantou se stane moderní a prostorné zařízení pro chov slonů afrických o rozloze kolem 6 hektarů. První část, výběh B, zoo otevřela v srpnu 2020. Sloni zde mají k dispozici nejen tříhektarovou travnatou plochu, ale také přírodní bahniště, jezírko se sprchou pro koupání a přístřešky pro krmení a odpočinek. V současné době v Karibuni probíhá výstavba chovného zařízení. Pokud půjde vše podle předpokladů, stavba bude dokončena v závěru roku 2022.