Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Společnost

Rožnované si letošní férovou snídani užijí formou pikniku

V sobotu 8. května 2021 se v také Rožnově pod Radhoštěm lidé připojí ke společné snídani na podporu místních a fairtradových pěstitelů. Tradiční akce s názvem „Férová snídaně“ se uskuteční i letos, ale s malou obměnou kvůli pandemické situaci. Letošní snídaně proběhne venku – tentokrát na výletě.


Autor: pixabay

Férová snídaně je největší akce na podporu pěstitelů při odpovědné produkci potravin, ale i jiných výrobků. V letošním roce se nebude jednat o obvyklý komunitní piknik v parku nebo na náměstí, jak tomu bylo v roce 2019, ani o fairtraidovou snídani doma jako tomu bylo v roce 2020, ale snídat se bude na výletě v přírodě. „I letos tradiční férová snídaně pokračuje. Akce se koná v Česku již pojedenácté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Doufejme, že letos bude počasí přát a budeme moct posnídat venku, na výletě v přírodě,“ řekl Jan Kučera, místostarosta města Rožnov pod Radhoštěm.

Během předchozích ročníků Férové snídaně se lidé scházeli v parcích, náměstích a loni byla snídaně v domácím prostředí. „Letos budou fairtradové a lokální potraviny snídat na výletě v přírodě se svou rodinou nebo blízkými. Lidé si mohou připravit fairtradový čaj či kávu, bábovku s fairtradovým cukrem nebo müsli s fairtrade kakaem. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky a bylinky z vlastní zahrádky,“ zve k účasti na akci Iveta Dorotíková z MěÚ Rožnov, koordinátorka Zdravého města a MA21.

Lidé se letos mohou zapojit i elektronicky a zaregistrovat se do online mapy na webu www.ferovasnidane.cz. Zde mohou zaznamenat, na jakém místě v přírodě mají v plánu posnídat a dát tak ostatním třeba tip na pěkný výlet v okolí. Zároveň lze přidat tip na obchůdky, farmáře či místa, kde lze fair trade potraviny nakoupit. Pomocí online nástrojů mohou účastníci zdůraznit svou podporu, a rozšířit tak povědomí o pěstitelích v online světě. Mohou například na sociálních sítích využívat hashtag #SnidamFerove, účastnit se celorepublikové facebookové události anebo si na svou profilovou fotografii na facebooku přidat rámeček Snídám férově.