Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Společnost

​Roman Herink převzal Cenu města Zlína za rok 2023

V obřadní síni zlínské radnice se odehrál slavnostní ceremoniál předání Ceny města Zlína za rok 2023. Její nový nositel Roman Herink převzal Cenu z rukou primátora města Zlína Jiřího Korce.


Autor: Město Zlín

„Bylo mi velkou ctí předat Cenu města Zlína právě takové inspirativní osobnosti jako je Roman Herink. I přes zdravotní překážky, které musel po celý život překonávat, dokázal obdivuhodným způsobem pomáhat lidem s hendikepem a měnit pro ně svět v lepší místo. Za jeho práci, kterou vykonal pro Zlín, mu patří velké poděkování,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Slavnostní atmosféru uvedla fanfára zkomponovaná jedním z nositelů Ceny města Zlína Jaroslavem Bílým v podání trubačů Velkého dechového orchestru Zlín pod vedením Karla Mlčka. Podvečer doprovázela hudební vystoupení houslisty Milana Kostelence. Studenta druhého ročníku pražské konzervatoře doprovodil na klavír Lukáš Klánský.

Po předávacím aktu následoval slavnostní přípitek, zápis nového nositele Ceny města Zlína Romana Herinka do kroniky, osobní gratulace a neformální setkání hostů u rautového stolu.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří stáli po mém boku a podporovali mne v mých aktivitách, a také všem, kteří jste sem dnes přišli,“ řekl ve svém proslovu Roman Herink.

Pozvání na akci předání Ceny města Zlína přijali i nositelé ceny z minulých let. Byl mezi nimi například pedagog a kronikář města Zlína Bohumil Galásek, malíř Josef Ruszelák, loňský nositel Ceny města Alois Láznička nebo oční lékař, zakladatel a přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

Roman Herink svou neúnavnou prací výrazně přispěl k rozvoji sportovního a volnočasového zázemí zdravotně postižených osob, sociální oblasti a k reprezentaci města Zlína a České republiky v zahraničí. Přestože se sám po prodělání dětské obrny stal vozíčkářem, je zapáleným celoživotním sportovcem, pedagogem a jedním ze zakladatelů sledge hokeje u nás. Především díky usilovné průkopnické práci Romana Herinka, je za kolébku českého para hokeje považováno naše město Zlín. Tomuto divácky nejpopulárnějšího sportu zdravotně postižených se věnoval nejenom jako hráč, ale také jako funkcionář a propagátor. Zlínský tým vedl v rámci České sledge (dnes para) hokejové ligy až do roku 2012 jako generální manažer. Roman Herink byl také, jako devátý útočník, nejstarším členem české výpravy na paralympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. Velký přínos má však i v sociální oblasti, kde například v roce 1992 zakládal spolek „HANDICAP (?)” Zlín, ve kterém i dlouho působil, nebo centrum pro setkávání a volnočasové aktivity handicapovaných dětí a jejich rodičů Klub Íčko. Zasadil se například i o bezbariérovou dopravu ve Zlíně a také celého města, které je díky němu velmi přívětivé k vozíčkářům.

Roman Herink pracoval také pro statutární město Zlín ve funkci zastupitele. Je muzikant, textař a zakladatel Festivalu zdravotně postižených písničkářů a mimo jiné uspěl jako vynálezce různých zlepšovacích návrhů. Příkladem je systém kompenzačního komunikačního signalizačního zařízení SYM-BLIK pro handicapované řidiče automobilu.

V roce 2018 získal Roman Herink Cenu za mimořádný přínos sportu v rámci ankety Sportovec Zlínského kraje. Vloni se mu dostalo další pocty. Coby první zástupce parahokeje byl slavnostně uveden do Síně slávy Českého hokeje.

Udělením Ceny města Zlína vzdává město hold osobnostem, jejichž dílo Zlín zviditelnilo a svým významem často překročilo hranice města i celé naší republiky a jejichž činnost a profese měla a má výrazný přínos pro obohacení všestranného života našeho města.

Slavnostní podvečer u příležitosti předání Ceny města Zlína se tradičně koná v dubnu, ke dni narození Tomáše Bati, a to již od roku 1994. Předání Ceny města Zlína předchází nominace, které zasílají převážně obyvatelé našeho města. O následném udělení Ceny pro rok 2023 rozhodli zastupitelé v tajném hlasování na jednání zastupitelstva 8. 2. 2024.