Nejnovější zprávy: Kradl v potravinách. I s košíkem se schoval pod postel Technické služby vyráží do ulic Zlína v elektromobilech

Společnost

​Pilot RAF František Vavřínek bude mít na Vsetíně památník

Památník vsetínského rodáka válečného pilota a příslušníka anglického královského letectva RAF plukovníka in memoriam Františka Vavřínka odhalí v sobotu 1. října ve Vsetíně.


Autor: Město Vsetín

František Vavřínek se narodil 25. ledna 1914 v chalupě č. p. 148 na Horním městě. Už od mládí se toužil stát letcem. Po vyučení elektromechanikem v továrně Josefa Sousedíka v roce 1932 si podal přihlášku do Školy leteckého dorostu v Prostějově.

V létě 1934 ukončil výcvik a byl zařazen k 9. letce Leteckého pluku generála-letce M. R. Štefánika v Piešťanech, kde byl začátkem roku 1936 jmenován polním pilotem letcem. Absolvoval stíhací výcvik a poté byl přidělen k 39. letce stejného pluku v Piešťanech.

Po obsazení Československa německou armádou odchází Vavřínek ilegálně do Krakova a v létě roku 1939 se stává příslušníkem polského letectva.

V roce 1941 se dostává na Střední východ a poté do Anglie, kde se po přeškolení na britskou vojenskou techniku hlásí 10. března 1942 u 313. čs. stíhací perutě vyzbrojené letouny Spitfire. Od 7. listopadu 1943 je příslušníkem 312. čs. stíhací perutě, kde působí až do konce jara 1944, poté krátce působí u 84. Group Support Unit. Téměř měsíc po invazi spojeneckých vojsk v Normandii je operačně zpět u 313. čs. stíhací perutě, kde slouží do konce války. Dne 17. července 1945 se vrací společně s celým čs. stíhacím wingem do Prahy.

Vavřínkovo působení v poválečném československém letectvu netrvalo dlouho a v roce 1950 byl nucen jako „politicky nespolehlivý“ z armády odejít a živit se různými profesemi. Žil i nadále se svou rodinou na Vsetíně, jeho anglický syn Michael jej zde často navštěvoval. Zemřel 26. 7. 1978 na Vsetíně a je pochován na místním hřbitově.

Slavnostní akt se uskuteční v 10 hodin u památníku, který je situován nedaleko místa Vavřínkova rodiště. Sraz účastníků je v 9.45 hodin u budovy Maštalisek na Horním městě. U příležitosti odhalení památníku, bude představeno i upomínkové tablo dalších příslušníků RAF ze Vsetína a okolí.