Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Společnost

Obchvat Zálešné získal státní dotaci. Může se stavět

Město Zlín společně s krajem chystá výstavbu třetího úseku dálničního přivaděče a obchvatu Zálešné. ​Česká vláda uvolní na výstavbu 780 milionů korun.


Autor: Město Zlín

Vládou schválená částka představuje přibližně polovinu všech nákladů, které jsou nutné na propojení silnic D49 a I/49.

„Máme vydané územní rozhodnutí, což se nepovedlo nikomu po celou dobu dvacetileté existence tohoto záměru. Do dubna chceme vypsat výběrové řízení a začneme pracovat na stavebním povolení. Nyní čekáme na právní posouzení k tomu, aby se mohlo začít s další vlnou výkupu garáží,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Michal Čížek.

Zlínský kraj chystá stavbu propojení D49 s I/49 společně se zlínským magistrátem. Po dokončení se uleví řidičům, kteří se budou moci při průjezdu městem vyhnout jeho centru a pokračovat dál směrem na Vizovice.

„Je potřeba ocenit snahu a úsilí vedení Zlínského kraje, že zajistilo financování. Snažili jsme se nějakou dohodu uzavřít i s předchozím vedení kraje, ale bezúspěšně. Město a Zlínský kraj jsou dnes historicky nejblíže realizaci těchto velkých dopravních staveb,“ doplnil náměstek Michal Čížek. Zdůraznil přitom, že Odbor dopravy magistrátu města Zlína se této stavbě intenzivně věnuje již několik let. „Máme několik úspěchů již za sebou. Bohužel každý náš krok napadají ekologické spolky. Pokud zde nevznikne legislativní úprava k povolování těchto staveb, tak se obávám, že Česká republika bude stagnovat. Tato napadení jsou za mě čistě účelová a nemají nic společného s ochranou živočichů ani přírody. S několika připomínkami jsme se už vypořádali v několika odvolaní těchto spolků. Vyprojektovali jsme doslova vše možné i nemožné tak, aby byla spokojena fauna i flora. Nyní by už konečně mohlo dojít na lidi. Čekali jsme, že rádoby ekologové budou respektovat alespoň naši snahu vyjít jim vstříc, ale realita je, bohužel, jiná,“ uvedl náměstek Čížek.

Část dálničního přivaděče, který povede přibližně v trase současné cesty z Fryštáku do Zlína, chystá Zlínský kraj. Obchvat Zálešné, který připravuje magistrát, naváže pod Burešovem na dálniční přivaděč a povede přes Zálešnou, kolem nemocnice a dopravního podniku na silnici I/49 do Vizovic. Až bude projekt obchvatu připraven k realizaci, magistrát předá podklady Zlínskému kraji, který na obě stavby vybere dodavatele a převezme podle deklarace veškeré náklady. „Obchvat Zálešné tak vybuduje Zlínský kraj jako přeložku silnice II. třídy Sokolská a Dlouhá,“ upřesnil Michal Čížek.

Náměstek primátora současně potvrdil, že město Zlín chystá revitalizaci Havlíčkova nábřeží, konkrétně lokality v okolí Krajské nemocnice Tomáše Bati. „Tato akce má navázat jak na stavbu nové nemocnice, tak i na obchvat Zálešné, kde chystáme cyklopodjezd podobný těm na Cigánově a Čepkově. Revitalizaci Havlíčkova nábřeží chceme začít naplno v roce 2025,“ uvedl Čížek.