Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Společnost

​Nově zrekonstruovaná aula zlínské univerzity získala významné ocenění

Rekonstrukce auly Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně získala nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2021 Zlínského kraje.


Autor: UTB Zlín

Cenu Grand Prix architekta Pavla Nováka převzala autorka návrhu, světoznámá architektka prof. Eva Jiřičná, společně s rektorem UTB Vladimírem Sedlaříkem na slavnostním vyhlášení, které se konalo na zámku v Holešově.

Co se týká všech oceněných, je až neuvěřitelné, kolik nového se postavilo během pandemie. Co se týká vlastní ceny za rekonstrukci auly, tak já jsem nesmírně dojatá, protože Pavel Novák byl člověk, který miloval Zlín. Ve městě znal každý kámen, a když jsem sem začala jezdit a pracovat na důležitých projektech, tak on byl ten, který mi držel ruku a radil, co se hodí a co už ne. Byl skutečně mým zdrojem informací a laskavý člověk, na kterého s láskou vzpomínám a dostat cenu s jeho jménem mě skutečně dojalo,“ uvedla Eva Jiřičná.

Pracovat ve městě, kde se narodila, považuje Eva Jiřičná vždy za cennou zkušenost.

„To, že to je moje rodné město, má vždycky pro mě obrovskou váhu a důležitou úlohu v mém životě, a vážím si každé příležitosti, kdy ve Zlíně mohu něco udělat, je to vždy životní výzva a jsem za to moc a moc vděčná,“ dodala Eva Jiřičná.

Původní aula stará téměř třicet let se proměnila v reprezentativní a moderně zařízené prostory. Prošla kompletní rekonstrukcí od střechy až po suterén. Má zcela nové sedačky, vnitřní vybavení, špičkovou audiotechniku, foyer i sociální zařízení.

„Jde o naprosto precizní a špičkové provedení. Je zde vidět vysoká kvalita provedených prací, projekty paní profesorky Jiřičné jsou totiž vždy velmi náročné a kladou velký nárok na stavební firmy,“ řekla předsedkyně odborné poroty Dagmar Nová a dodala: „Touto investicí univerzita dokázala realizovat další mimořádnou stavbu jak návrhem, tak provedením. Vznikl tak ojedinělý prostor nejen pro vlastní potřeby, ale i pro řadu mimoškolských kulturních a vzdělávacích aktivit ve Zlíně.“

Interiér zvolila Eva Jiřičná barevný. Například křesla odráží barvy univerzity, tedy oranžovou. Rekonstrukce auly začala v roce 2020. Uzavřená ale byla již dva roky předtím kvůli nedostatkům v požárně – bezpečnostních předpisech. Opravy si vyžádaly téměř 90 milionů korun, univerzita je financovala z vlastních zdrojů.

Grand Prix architekta Pavla Nováka získala dříve i jiná stavba navržená Evou Jiřičnou. Jedná se o Vzdělávací komplex zlínské univerzity, který byl nejlepší stavbu roku 2017 ve Zlínském kraji.