Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Kultura

Nerostné bohatství kraje k vidění na zlínské radnici a v muzeu

Poklady skryté v podzemí Karpat aneb Nerostné bohatství Zlínského kraje. To je název výstavy, která je k vidění v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Ukázky minerálů jsou po celý duben vystaveny i v budově zlínské radnice.


Autor: www.muzeum-zlin.cz

O tom, jaké poklady skrývá podzemí Karpat na území Zlínského kraje, se mohou lidé přijít přesvědčit na dvě místa ve Zlíně. Na radnici nebo do muzea.

Výstava Poklady skryté v podzemí Karpat aneb Nerostné bohatství Zlínského kraje návštěvníkům ukáže geologickou minulost oblasti i mineralogickou současnost s řadou ukázek z depozitáře. Překvapí je krásné ukázky žilného achátu z Petřkovické hůrky, kolekce révaitů z Ostrožské Nové Vsi, jantary ze Študlova či výběr minerálů neovulkanitů z okolí Uherského Brodu.

Nejvýznamnější mineralogickou lokalitou je v regionu známý lom na úbočí vrchu Bučník nad obcí Komňa. V místě, kterému se přezdívá „perla Moravy“, bylo popsáno přes sedmdesát minerálů a nejzajímavější z nich se představí na obou výstavách.

Hlavní výstavu v muzeu doprovází i program pro děti i dospělé. V plánu jsou například tvořivé dílny, aktivity pro školy nebo tyto přednášky: 27. 4. 2023 o Sazovickém meteoritu, 4. 5. 2023 o jantaru ze Študlova a 11. 5. 2023 o zmíněném lomu Bučník. Přednáší se vždy v 17 hodin v budově 15.

Výstava v muzeu potrvá do 24. 9. 2023