Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Společnost

Myslivci na Polichně zachránili srnčata

Doba senosečí vrcholí. Kromě kvalitní píce pro chovaný dobytek přínáší stroje smrt čerstvě narozeným srnčatům, které se v trávě ukrývají. Myslivci v Polichně proto vyrazili do porostu ještě před výjezdem sekaček.


Autor: www.luhacovice.eu

Nastala doba sečení. Doba velmi nebezpečná pro mláďata divoké zvěře, především srnčat. Když jsou ukrytá ve vysoké trávě na louce, tak sice slyší sekačky, ale necítí nebezpečnou pachovou stopu. Proto vzhledem k okolnostem a svým schopnostem čerstvě narozených tvorů zvolí strategii zůstat v úkrytu, což pro ně bohužel většinou končí bolestivou smrtí.

Zemědělci mají ze zákona povinnost plánované sečení hlásit myslivcům. Když se koncem května měla v Polichně séct louka zvaná Klátí, zorganizovali tamní myslivci akci na záchranu srnčat.

„Jelikož je období, kdy srny kladou mladé, rozhodli se myslivci louku těsně před sečením řádně prohledat. Akce byla úspěšná, v metrovém porostu našli hned dvě srnčata,“ podotýká Tomáš Smejkal, předseda osadního výboru Polichno. Myslivci srnčata odnesli do bezpečí, obě mláďata pak večer po sečení viděli společně se srnami. Ty se totiž vždy pohybují někde poblíž a k mláděti se vrátí, jakmile je klid.

Aby zvířata zbytečně neumírala pod noži sekaček, vznikla iniciativa Stop sečení srnčat. Ta například vyzývá zástupce měst a obcí, aby informovali obyvatele, propojili je s místními myslivci a případně zkoordinovali pročesávání luk před sečením. Stále častěji už pomáhají také drony, které podle teplotních rozdílů určí přesné místo ukrytého mláděte.