Nejnovější zprávy: "Tohle dělal ne tesař, ale Mistr tesař," říká o práci starých mistrů Martin Šrámek Strážníci vyvedli z koupaliště Bajda neukázněné návštěvníky

Kultura

​Muzeum na Vsetíně slaví 100 let. Výstava přiblíží jeho vývoj napříč časem

Muzejníci ve Vsetíně letos slaví 100 let od založení muzea. Historii instituce připomene výstava, která odstartuje v neděli 24. března. Návštěvníky čeká pohled do minulosti regionu plný unikátních sbírkových exponátů, příběhů i dobových souvislostí. Výstava potrvá do konce letošního roku.


Autor: Muzeum regionu Valašska

Muzeum na Vsetíně vzniklo zásluhou skupiny nadšenců kolem známého lékaře Františka Sovy, která dne 14. února 1924 založila Vsacké okresní muzeum na Vsetíně. To v průběhu následujících desetiletí několikrát měnilo jméno, místo i zřizovatele. Od sloučení s valašskomeziříčských muzeem v roce 1964 zakotvilo na zámku Vsetín. Nová instituce se nejprve jmenovala Vlastivědný ústav Vsetín, později Okresní vlastivědné muzeum Vsetín a od roku 2003, kdy přešla pod křídla Zlínského kraje, nese název Muzeum regionu Valašsko. V roce 2005 se jeho součástí stala i dříve samostatná Hvězdárna Vsetín.

Sto let muzea na Vsetíně připomíná velká výroční výstava na místním zámku. „Ukazuje proměnu muzea ve třech různých etapách, od první republiky, přes socialismus až po současnou éru. A to jak z hlediska funkce ve společnosti, tak i způsobů instalace výstavních předmětů nebo třeba vnímání ze strany veřejnosti,“ uvedl kurátor výstavy a historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň.

Výstava Muzeum stoleté potrvá až do konce letošního roku. K vidění jsou unikátní sbírkové předměty se zajímavými příběhy, které doplňují i významné milníky historie instituce a osoby s ní spojené. Nechybí ani zajímavé fotografie a záběry z minulosti muzea. „Nyní už se ale nacházíme ve 21. století, a tak jsme samozřejmě nemohli opomenout ani současné technologie, které používáme. Návštěvníkům ukážeme například skenování či 3D tisk předmětů. Bližší informace o vybraných exponátech si mohou vyhledat přes QR kódy v mobilní průvodcovské aplikaci,“ dodal Mašláň.

Součástí oslav bude i Den otevřených dveří, který se chystá na sobotu 18. května.Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.