Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Kultura

Motor od Josefa Sousedíka sloužil jako hnětač těsta

Další vzácný exponát přibyl v uplynulých dnech do sbírek Muzea regionu Valašsko. Od soukromého majitele z Újezdu u Brna získalo unikátní elektromotor vyrobený za první republiky ve vsetínské továrně Josefa Sousedíka. Zájemci si ho budou moci prohlédnout ve stálé expozici na zámku Vsetín.

Zachovalý elektromotor SDN 145 byl vyroben ve 30. letech minulého století na základě Sousedíkova patentu č. 39423 – Jedno nebo vícefázový kolektorový motor pro ekonomickou regulaci počtu otáček. „Patent byl schválen v roce 1929 a sousedíkova továrna na jeho základě vyráběla pohony rozličných typů. Elektromotor SDN 145 s menším výkonem 0,5 KW se oproti konkurenci vyznačoval zejména velkou úsporou elektrické energie,“ přiblížil historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň.

Historický skvost dlouhá léta opečovával Milan Vítek z Újezdu u Brna. Teď se ho ale rozhodl darovat muzeu, aby si ho mohla prohlédnout i širší veřejnost. Motor je cenný nejen díky své zachovalosti, ale i netradičnímu účelu, ke kterému sloužil. „Používali ho v bývalé cukrárně k míchání těsta. Byl připevněn ke speciální kovové konstrukci, jež si nejspíš nechal na zakázku vyrobit majitel cukrárny. Motor poháněl hřídel, na kterou šly přidělat různé druhy koncovek. Ty se ale bohužel i s mísou na těsto nedochovaly,“ vysvětlil Mašláň.

Muzeum regionu Valašsko elektromotor umístí do stále expozice Živá paměť regionu na zámku Vsetín, jejíž část je věnována právě místnímu rodákovi, podnikateli a vynálezci Josefu Sousedíkovi. „Já bych chtěl poděkovat panu Vítkovi za tento krásný dar, jenž bude rozhodně obohacením naší rozsáhlé sbírky. Velký dík zaslouží i Pavel Čadík, který pro nás celou záležitost zprostředkoval,“ dodal ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.