Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Společnost

​Meziříčané dostanou vráceno za přeplatky za teplo bezmála 70 milionů korun

Společnost CZT Valašské Meziříčí s.r.o. vrací domácnostem ve městě přeplatky záloh za rok 2022. Konečná cena se totiž během loňském roce výrazně snížila.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

„Rok 2022 byl velice turbulentní zejména z důvodu neustálých změn ceny zemního plynu na burze, která je klíčová pro konečnou cenu tepla z naší horkovodní soustavy. I když jsme v lednu nastavili zálohy na předpokládanou cenu 1 034 Kč za GJ, museli jsme jejich výši několikrát upravovat. V září se pak s ohledem na enormní výši ceny zemního plynu vyšplhaly až na 2 475 Kč za GJ. Naším cílem bylo zamezit velkým nedoplatkům na straně konečných odběratelů tepla, tedy zejména domácností,“ popsal složitou situaci Josef Gába, jednatel CZT Valašské Meziříčí s.r.o.

Uvedený cíl se nakonec podařilo splnit a 5 600 domácností připojených na horkovod si může oddechnout. Konečná cena tepla za rok se totiž zastavila na částce 1 358 Kč/GJ. „Díky tomu, že je CZT městem 100procentně vlastněnou společností, nastavili jsme u ní již na začátku energetické krize prakticky nulový zisk. Konečnou cenu se podařilo snížit také díky úsporným opatřením, která přijala společnost DEZA a.s., jež teplo do soustavy dodává,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek a pokračoval: „S ohledem na vysoké zálohy a konečnou nižší cenu dodaného tepla vzniknul u odběratelů přeplatek bezmála 70 milionů korun. Je to dobrá zpráva nejen pro naše školy, školky a další organizace, ale zejména pro občany.“ Největším partnerem společnosti CZT přitom nejsou přímo domácnosti, ale SVJ a zejména společnosti Aval, spol. s r. o. a SBD Valašské Meziříčí. „Tyto budou své klienty podle zákona informovat o výsledku vyúčtování nejpozději do konce dubna. Je těžké říci, zda a jakou částku jednotlivé domácnosti nakonec obdrží s ohledem na konečnou spotřebu tepla a teplé vody. Dá se ale předpokládat, že ve většině případů se bavíme v řádech tisíců korun,“ uzavřel starosta Stržínek.