Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Společnost

Luhačovice žádají parlament: Ať poplatky z pobytu platí i hosté "na pojišťovnu"

Luhačovice žádají Poslaneckou sněmovnu o spravedlivý systém úhrady poplatků za pobyt. Lázenští hosté, kterým pobyt platí pojišťovna, jsou od poplatku osvobozeny. Město tak přichází o peníze potřebné na údržbu veřejných prostranství.


Autor: Město Luhačovice

Vedení města Luhačovice poslalo dopis do Poslanecké sněmovny, kterým se snaží přispět ke spravedlivějším pravidlům pro lázeňské hosty. Žádá, aby poslanci podpořili návrh na změnu zákona o místních poplatcích, který už prošel prvním čtením. Poplatek z pobytu by pak hradili nejen ti, kteří do lázeňských míst přijedou na vlastní náklady, ale opět i ti, kterým pobyt v lázních plně hradí pojišťovna.

„Není rozdíl v tom, co a jak klienti ubytovaní v rozdílných typech zařízení ve městě využívají. Chodí do parků, na kolonádu, používají lavičky, navštěvují kulturní a sportovní zařízení, využívají naše komunikace i veřejná prostranství. Je diskriminační, aby poplatek z pobytu hradila jen jedna skupina hostů, např. mladé rodiny“ podotýká starosta Luhačovic Marian Ležák.

Každé lázeňské místo má podle něj několikanásobně vyšší výdaje na údržbu města a doplňkové služby než ostatní obce. Tento diskriminační zákon platný 2 roky má tím pádem na lázeňská města a jeho rozpočty zásadní dopad.

„Konkrétně Luhačovice kvůli tomu přicházejí každoročně o několik milionů korun, z toho důvodu musí čerpat finance na údržbu lázeňského území z jiných zdrojů. A to je špatně. Historicky přitom vždy platilo, že na rozvoj a udržitelnost přispívali všichni návštěvníci stejnou měrou", vyzdvihl starosta.