Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Kultura

Libušín se stal Muzejním počinem roku 2020

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze převzail ve čtvrtek 17. června 2021 generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš a technický náměstek Milan Gesierich z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2020 za obnovu Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách.


Autor: vmp Rožnov pod Radhoštěm

Cena byla udělena v rámci XIX. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, která se snaží přispět ke všeobecnému zvýšení prestiže muzejních institucí a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců kulturního a přírodního dědictví České republiky.

V konkurenci 25 přihlášených projektů byl Libušín oceněn prvním místem jako příkladná aktivita muzea, jejímž výsledkem je záchrana lokality významné pro ochranu kulturního dědictví.

Cena Gloria musaealis je významným oceněním v oboru muzejnictví.

V minulosti získalo Valašské muzeum v přírodě již tři Ceny Gloria musaealis.

  • Zvláštní ocenění v kategorii Muzejní publikace roku 2011 za publikaci Nástroje lidové hudby vČechách, na Moravě a ve Slezsku.
  • 3. místo v kategorii Muzejní počin roku 2010 za projekt Doplnění areálů Valašské dědiny
    a Mlýnské doliny o nové objekty.
  • 3. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2010 za stálou expozici Městečko pod Radhoštěm.

Ceny Gloria musaealis každoročně vyhlašuje společně Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Český výbor ICOM, z. s.