Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Kultura

​Legendární AMADEUS ožije na prknech Divadla v Lidovém domě na Vsetíně

Vsetínští divadelníci znovu posouvají hranice svých možností. Spojili se s čerstvými absolventy brněnské JAMU a za doprovodu živého hudebního tělesa představí inscenaci Amadeus. Nesmrtelný příběh geniálního tvůrce a jeho životního soka, který natočil před 40 lety Miloš Forman.


Autor: DvLd Vsetín

Kultovní film Amadeus Miloše Formana vznikl na základě divadelního textu dramatika Petera Shaffera. Režisér Jakub Hekl se rozhodl uvést tuto nehasnoucí klasiku v překladu Martina Hilského na prknech Divadla v Lidovém domě.

Fiktivní životopisné dílo vypráví o střetu Mozarta a Salieriho na dvoře rakouského císaře Josefa II.. Oceňovaný dvorní skladatel se v porovnání s výstředním géniem stává naprosto průměrným. Pod tlakem žárlivosti se Salieriho osobnost začíná proměňovat. Intriky a pokřivená morálka prosakují celou Vídní. Mozart umírá předčasně v pětatřiceti letech. Není však možné, že mu na smrtelné lože někdo pomohl?

„Proč nás tento Schafferův divadelní příběh tolik zajímá? Vypráví o našich motivacích, přáních, snech. Úspěch byl, je a bude vždy zaklínadlem. Bažíme po uznání a štěstí, hledáme spojenectví i v těch nejvyšších patrech světa,” komentuje inscenaci představitel Salieriho herec Pavel Rejman.

Připravovaná inscenace je výjimečná spolupráce vsetínského divadla s absolventy a studenty Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. K té mohlo dojít díky podpoře nově vzniklého Nadačního fondu Josefů K. Fond si klade za cíl podporovat začínající mladé tvůrce a absolventy. Vsetínskému publiku se tak představí nejen absolventi muzikálového herectví Adam Kaňák a Petra Benediktyová, ale i kostýmní výtvarnice Zora Davidová, autorka scény Natálie Hodková či tvůrce vizuálu inscenace Jan Šmach. Právě zmiňovaný Adam Kaňák zosobňuje postavu Mozarta. Jeho soka si zahraje ředitel divadlaPavel Rejman.

„Mozart je skvěle napsaná postava a dovoluje mi prožít si opravdu širokou škálu situací a emocí. Nejzajímavější a zároveň herecky nejzábavnější je pro mě jeho zkratkovité geniální myšlení a rychlé náladové střihy. Ačkoliv se považuji za velkého zastánce černého humoru, jeho skatologické vtipy mě stále vyvrací z rovnováhy," říká o své roli herec Adam Kaňák.

Velkou část hry tvoří samotná hudební díla Mozarta a Salieriho, která pro vsetínské uvedení nastudovalo hudební těleso v podobě smyčcového kvartetu a flétny pod vedením violoncellistky Hany Škarpové. Diváci se tak mohou těšit na živé provedení vybraných částí slavných Mozartových oper. Svým zpěvem těleso doprovodí herečka Petra Benediktyová představující dvojroli – manželku Mozarta Konstance a zpěvačku Kateřinu Cavalieriovou.

Premiéra slavné divadelní hry AMADEUS v nastudování vsetínského Divadla v Lidovém domě je naplánována na pátek 20. října 2023 v 19 hodin. První repríza bude následovat den poté, v sobotu 21. října 2023.

Předprodej vstupenek startuje 25. září 2023 na pokladně v Kině Vatra nebo na www.dvld.cz

autor textu: Veronika Onheiserová, dramaturgyně inscenace