Nejnovější zprávy: ​Mezinárodní týden turistiky na Valašsku 2024 spustil registraci Děravá střecha radnice v Karolince zřejmě způsobila výpadek počítačů

Společnost

Kroměříž vydala k výročí 760 let města pamětní medaile

​Představitelé kroměřížské radnice představili pamětní medaili, která byla vydána k výročí 760 let města Kroměříže. Medaili navrhla sochařka a medailérka Marie Wichnerová.


Autor: Město Kroměříž

„Moc rád ji budu předávat všem lidem, kteří svou prací v různých oborech přispěli k rozvoje a propagaci Kroměříže,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Návrh byl součástí soutěže o podobu zlaté mince, kterou v květnu vydala k výročí 760 let města Česká národní banka. „Návrh paní Wichnerové se líbil našim numismatikům. Bylo nám líto, že nebyl vybrán. Proto jsme začali přemýšlet o vydání výroční medaile města, i s ohledem na to, že poslední výroční medaile byla vyražena v roce 1963 k výročí 700 let trvání města Kroměříže,“ popsal radní Jiří Kašík.

Autorku zájem města potěšil. „Jsem ráda, že můj návrh někoho oslovil,“ řekla Wichnerová. Práce na návrhu podle ní nebyla jednoduchá. „Kroměříž má hodně věžiček, musí se na minci vejít a kompozice musí nějak vypadat,“ dodala Wichnerová. Medaile má průměr 50 milimetrů a je ražena ve stříbře (65 kusů) a mosazi (80 kusů). Samotná ražba probíhala v mincovně společnosti Triga-K v Praze.

Medaile navazuje na dlouholetou tradici vydávání pamětních medailí města. Po válce a v dalších letech za socialismu Kroměříž pořídila tři medaile pro vítání občánků. Město nechalo vyrobit i medaile udělované za zásluhy a při udělování čestného občanství. „Jejich autorem byl malíř a grafik Jiří Novák, který na medailích zobrazoval dominanty města,“ uvedl Aleš Hurdálek, předseda kroměřížské pobočky České numismatické společnosti. Dalším významným počinem byl kroměřížský tolar, vytvořený nejprve jako cena pro vítězné tvůrce ARSfilmu amatérů a později i jako ocenění udělované městem. „Jako zatím poslední byly v letech 2004 a 2009 vyraženy stříbrné pamětní medaile navržené akademickým malířem Karlem Zemanem,“ dodal Hurdálek.

Na výše zmíněnou zlatou minci vydanou k výročí 760 let trvání města Kroměříže Česká národní banka vybrala návrh Karolíny Kučerové. Ztvárnila na něm motivy historického jádra města a také komplexu zdejšího zámku a zahrad, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vydáno bylo 15 tisíc kusů mince v nominální hodnotě 5000 korun.