Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Společnost

​Konference Rada mladších otevře ve Zlíně současná palčivá témata teenegerů

Umí současní středoškoláci mluvit veřejně o tom, co je trápí? V úterý 21. listopadu se o tom ve Zlíně přesvědčí účastníci 10. ročníku projektu meziškolní konference Rada mladších. Studenti ze středních škol a učilišť z celého kraje zde totiž vůbec poprvé představí svoje postoje k horkým tématům jako LGBT, deprese nebo hoaxy.


Autor: www.radamladsich.cz

Projekt, který byl dosud doménou hlavního města, se letos nově rozšiřuje do osmi krajů. Jednou z jeho zastávek bude v úterý 21. listopadu i Zlín. V aule Fakulty humanitních studií UTB v budově U18 se od 9 do 17 hodin sejdou studentské týmy nebo jednotlivci z rekordních 11 škol se 24 prezentacemi. Budou muset sebrat odvahu a vystoupit se svojí prezentací před plným sálem a s mikrofonem čelit zvídavým dotazům, od lidí z pléna.

„Rok od roku jsou studenti dospělejší a chytřejší, ale současně zranitelnější. Proto je letošním ústředním tématem Rady mladších duševní zdraví,“ upozornila Jiřina Faloutová, ředitelka neziskové organizace Dělej co tě baví, která konferenci pořádá.

Přihlášení prezentující budou mít za úkol předvést publiku svůj příspěvek během deseti minut co možná nejatraktivněji. Jak zpracovat tematiku jinakosti a LGBT, kyberprostoru a dezinformací, umělé inteligence nebo vlastních zkušeností s duševní poruchou? Podle Jiřiny Faloutové na to neexistuje univerzální způsob. „Naším záměrem je propojit odlišné světy studentů odborných škol, gymnázií i učilišť, proto nehodnotíme formu prezentace. Pro nás je důležité, že vystoupí i studenti, kteří třeba zrovna ve školním světě nevynikají žádnou superschopností, ale nebojí se postavit před plný sál a obhájit svůj názor v následné řízené diskusi, která je neodmyslitelnou součástí akce a do níž se ve Zlíně zapojí řada renomovaných odborníků,“ zdůrazňuje Jiřina Faloutová.

Dobrý speaker totiž umí nejen dobře mluvit, ale také si své názory v diskusi obhájit. Prvními kritiky studentských týmů tak budou nejen jejich spolužáci, učitelé, ale také odborníci z praxe jako je ministerský rada Jana Havlíková z MŠMT, zástupci Poradenského a krizového centra Zlín Janina Zemanová a Marek Mikláš, Karel Šafr z Unicorn University, Martin Kožíšek ze Safer Internet Centra, krajský školská koordinátorka prevence Šárka Kostková. Studenty přijde pozdravit a konferenci zahájí radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Účast na konferenci je užitečná a podnětná také pro školní psychology, preventisty, učitele anebo další pracovníky s mládeží. Může jim poskytnout nový pohled na to, jak účastníci vnímají současný svět i sebe sama. Jednotlivé prezentace mohou také pedagogové využít v hodinách jako podklad k diskusi na dané téma.

Meziškolní konference se ve Zlíně uskuteční v úterý 21. listopadu a moderovat ji bude respektovaný psycholog a terapeut Aleš Kuda. Živý přenos z konference je možné sledovat prostřednictvím youtube zde. Nejzajímavější příspěvky, které se ve Zlíně i na ostatních místech představí, budou prezentovány ve velkém finále 4. prosince také v Praze.

Konferenci organizuje nezisková společnost Dělej co tě baví, která zábavnou formou motivuje děti a mládež k pohybu, kreativitě a rozvíjení sebe sama. Rovnováhu mezi digitálním světem a fyzickou aktivitou staví na několika hodnotách: sociální rovnost, zdravý, slušný přístup k životu a ohleduplnost k přírodě. Hlavním partnerem projektu je Dům zahraniční spolupráce, partnery potom Evropská komise, Nadační fond Flamidia, Unicorn University a další. Záštitu převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a radní pro školství a kulturu Zlínského kraje, Zuzana Fišerová. Mezi odbornými garanty jsou například společnosti EDUin, Nevypusť duši, Safer Internet Centrum a další.

Více informací o konferenci včetně časového harmonogramu a seznamu míst najdete na webu www.radamladsich.cz