Nejnovější zprávy: ​Mezinárodní týden turistiky na Valašsku 2024 spustil registraci Děravá střecha radnice v Karolince zřejmě způsobila výpadek počítačů

Společnost

​KNTB odstartuje sérii přednášek pro veřejnost v kavárně Gulliver

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně zahajuje s novým rokem pravidelné „besedování“ s odborníky medicíny ve zlínské kavárně Gulliver nazvané „Na zdraví! Aneb kavárenské besedování s krajskou nemocnicí.“ Počínaje lednem vystoupí v kavárně až do června každý měsíc lékař z určitého oboru se zajímavou přednáškou.


Autor: KNTB

Přednášky nebo spíše besedy jsou určeny laické veřejnosti. Příchozí ocení především poznávání různých „zákoutí“ daného lékařského oboru. Budou moci také přednášejícím klást dotazy a diskutovat s nimi.

Jako první zahajuje v pondělí 23. ledna v 18:30 hodin primář kardiologie Zdeněk Coufal s přednáškou Jak předcházet infarktu myokardu a stát se „nesmrtelným“? Následovat bude 20. února ve stejném čase vedoucí lékař sexuologické ambulance Pavel Havelka s neméně zajímavým tématem Muž a žena…a není to dnes málo? V březnové přednášce Krev není voda představí primářka hematologicko-transfuzního oddělení Jana Pelková zajímavosti o krvi a dárcovství a příchozím nabídne také přímo na místě určení krevní skupiny. V dubnu se návštěvníci dozví něco ze zákulisí anesteziologicko-resuscitačního oddělení z úst primáře Tomáše Gabrhelíka v přednášce ARO – high-tech obor medicíny a základ každé nemocnice, květen přinese besedu s primářem novorozeneckého oddělení Jozefem Macko nazvanou Jak se rodí v 21. století, kam vlastně směřuje akt zrození? A v červnu se návštěvníci dozví od primáře urgentního příjmu Michala Pisára, co dělat při záchraně druhého člověka v přednášce První pomoc musí zvládnout každý – může zachránit život.

„Člověk zná nejčastěji zdravotníky z nemocnice až ve chvíli, kdy se z něj stává kvůli nějakému problému pacient. Už nevidí do toho pomyslného zákulisí a nemůže znát zajímavosti, které medicína přináší. Teď má veřejnost možnost do nich nahlédnout a zároveň poznat v jiném světle naše odborníky,“ vysvětlil ředitel Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Hrdý.

Provozovatel kavárny Gulliver Luděk Machalíček k tomu dodal: „Už šestým rokem se v Gulliveru snažíme každý měsíc tvořit pestrý kulturní program a neustále přinášet lidem něco nového. Baví nás organizovat nejen koncerty, divadlo, výstavy, promítání filmů nebo cestovatelské besedy, ale i informativní a vzdělávací projekty z různých oblastí života. Když k nám nedávno přišla z Krajské nemocnice Tomáše Bati nabídka společně vytvořit pořad kavárenského besedování s lékařskými kapacitami, tak jsme hned věděli, že jsme na správné cestě.“