Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Kultura

Hanácký den připomene zvyky, hudbu, tance a kroje tohoto regionu

​Hanácký den se stane již pošesté oslavou folkloru a tradic z oblasti Hané. Uskuteční se v sobotu 13. května od 9 hodin na Hanáckém náměstí v Kroměříži.


Autor: Město Kroměříž

Součástí programu budou vystoupení folklorních souborů z Kroměříže i okolí a po celý den se bude konat Hanácký jarmark. „V programu Hanáckého dne se vystřídají kroužky a soubory tvořené dospělými členy, ale i dětské kolektivy. Svědčí to o tom, že se nám daří folklorní tradice udržovat a předávat mladším generacím. A to je dobře,“ uvedl radní Jiří Kašík.

Své umění, lásku k regionu a krásu a barvy hanáckých krojů předvedou v programu, který bude slavnostně zahájený v 9.30 hodin, postupně dětské soubory Klubíčko Kroměříž, Zrníčko Holešov, Klebetníček z Vyškova, Hulíňáček, Lidový soubor Chropyňáček, Bezměrováček, Hanácké šponti Kroměříž a Taneční kroužek Hanáček Tovačov. Se svými programy se představí také soubory dospělých, a to Kulturní Sdružení Omladina Martinice, Hanácká beseda Kojetín, Hanácké sóbor Kroměříž a Folklorní soubor Haná Přerov.

Své pěvecké umění předvedou na pódiu účastníci soutěže „O hanáckyho kohóta" za hudebního doprovodu cimbálové muziky Dubina a vystoupí také Hanácká dechová hudba Hulíňané. Připravena bude ukázka oblékání kroje s podtitulem – V hanáckém kroji k „úvodu“, o kterou se postarají Václava Navrátilová a Markéta Hnilicová. Aby bylo zajímavé kulturní zážitky čím zajíst a zapít, budou ve stáncích v rámci Hanáckého jarmarku od 9 do 17 hodin připraveny nejrůznější regionální speciality a dobroty.

Akce má za cíl podporu hanáckého folklóru ve městě i jeho okolí formou prezentací souborů, krojů, zvyků a regionální gastronomie. Vstup je zdarma a v případě nepříznivého počasí se program Hanáckého dne přesouvá do prostor Domu kultury v Kroměříži, který akci spolu s městem Kroměříž a ZUŠ Kroměříž pořádá. Zájemci se mohou prostřednictvím několikavteřinového videa z akce zapojit do celoročního projektu připraveného Domem kultury 760 setin!