Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Kultura

Filmový festival ve Zlíně připravuje na září další filmy. Návštěvníci jich uvidí na čtyřicet

V plném proudu jsou přípravy druhé části 61. Zlín Film Festivalu, kterým ožije Zlín za dva měsíce. Hlavním tématem festivalu je letos „Literatura ve filmu“ a nabídne tak slavné adaptace knižních předloh nejen na filmovém plátně, ale také v rámci doprovodného programu.


Autor: Zlín Film Festival

Zlín Film Festival se letos koná ve dvou částech, jeho 2. díl se uskuteční od 9. do 15. září 2021. Letos vzdává poctu literárnímu umění, které bylo inspirací pro filmové scénáristy již od prvopočátku kinematografie. Největší pozornost bude směrována na knihy pro malé a mladé publikum.

„V tematické sekci Literatura ve filmu promítneme téměř 40 filmů, které jsme rozdělili do minisekcí – Klub hrdinů, Mladá akademie, Evropský koutek, Komiksů ráj a Filmová četba,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že letošní ročník bude věnován i dvěma dnes již legendárním snímkům, které se před dvaceti lety staly nedílnou součástí historie filmového řemesla.

„Zmiňované filmy přispěly k obrovskému nárůstu čtenářů a fanoušků jejich knižních předloh - Pána prstenů J.R.R. Tolkiena a Harryho Pottera J.K. Rowlingové. Z Britských ostrovů se jejich obliba šířila do celého světa, který následovně reagoval dalšími nejen knižními a filmovými fantasy cestami do Zemí Nezemí,“ vysvětlila Markéta Pášmová.

Kromě filmového programu se knižní téma promítne i do doprovodných aktivit podzimní části Zlín Film Festivalu. „Pro fanoušky Harry Pottera například chystáme speciální zónu rozdělenou podle čtyř bradavických kolejí v parku kolem zlínského zámku,“ přiblížila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová a doplnila i další aktivity navazující na hlavní téma letošního festivalu: „O českém komiksu přijedou do Zlína povyprávět autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček, tvůrčí duo Martin Šinkovský a Ticho762 a teoretik a editor Tomáš Prokůpek. Pro fanoušky amerických gigantů Marvel a DC Comics je připravena přednáška komiksového recenzenta Ondřeje Krále.“

Ve festivalových zónách se budou konat i autorská čtení spojená s besedou. Svoji zbrusu novou knihu pro mládež Liščí oči představí loňská členka filmové poroty Petra Hůlová. Na festival opět zavítá známá česká autorka knih pro děti a mládež Iva Procházková s knihou Myši patří do nebe, jejíž filmovou adaptaci budou mít možnost vidět i na velkém plátně v rámci filmového programu.

Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Svědčí o tom i celá řada pozvání a účastí zástupců ZFF do porot mezinárodních festivalů v Rusku, Lotyšsku, Německu, Polsku, Řecku, Indii a dalších zemí světa a velký zájem o filmovou dramaturgii festivalu.

Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální a morální cítění. Cílem odborného programu je systematicky přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež. Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o.