Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Kultura

Film Electra, podpořený Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN, se zúčastní soutěže na prestižním festivalu Cannes

Ohromný úspěch zaznamenal nový český studentský snímek Electra režisérky Darii Kashcheevy. Pořadatelé filmového festivalu ve francouzském Cannes jej vybrali mezi 16 filmů, které se letos utkají o cenu pro nejlepší krátký studentský film. Kromě toho se představí ve stejné zemi na mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy.


Autor: FILMTALENT ZLÍN

Z celkem dvou tisíc přihlášených studentských filmů z celého světa museli letos vybírat organizátoři festivalu v Cannes. Do sekce La Cinef Selection se mezi šestnáct vybraných probojovala Electra, obrazová divoká báseň režisérky Darii Kashcheevy.

„Daria Kashcheeva za svůj předešlý film posbírala nespočet ocenění včetně studentského Oscara, takže to pro ni jistě bylo do určité míry zavazující. Účast Electry na nejprestižnějších festivalech je důkazem, že očekávání naplnila dokonale a že její talent je skutečně mimořádný. Je pro nás velkou radostí i ctí podílet se na projektech, které dělají dobré jméno českému filmu,“ uvedla Markéta Pášmová, členka správní rady Nadačního fondu FILMTALENT Zlín.

Tvůrkyně využila animační techniky stop motion a pixilace, které kombinuje s hranými scénami. Pro děj filmu se inspirovala psychoanalýzou a psychoterapií. Její Electra si znovu vybavuje své desáté narozeniny a mísí se jí vzpomínky se sny. Noří se hlouběji do svých vzpomínek na dětství, prochází nejbolestivějšími vzpomínkami, aby dala průchod svým potlačovaným pocitům.

Festival v Cannes se uskuteční od 16. do 27. května, festival v Annecy od 11. do 17. června.

Nadační fond FILMTALENT ZLÍN každoročně vyhlašuje soutěž o finanční podporu audiovizuálních

projektů pro studenty a mladé začínající tvůrce a pomáhá tak na svět novým českým filmům, které s vynikajícími výsledky reprezentují doma i ve světě.

Finance na podporu filmových projektů jsou získávány z veřejné dražby Salonu filmových klapek, která je tradiční součástí Zlín Film Festivalu. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN mohou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu.

Od roku 1998 podpořil Nadační fond FILMTALENT ZLÍN z výtěžku aukce klapek 311 audiovizuálních a vizuálních projektů částkou přesahující 33 milionů korun. Za dosavadních 25 ročníků existence Salonu filmových klapek se do projektu zapojilo 435 výtvarníků, kteří vytvořili 2872 klapek.