Nejnovější zprávy: ​Tři mušketýři ve Zlíně: klasika v komediálním hávu Vsetínské nádraží ozdobí umělecká připomínka Josefa Sousedíka

Společnost

Dotace z unie míří do Čiperovy vily ve Zlíně a Hvězdárny ve Valašském Meziříčí

Celkem 165 milionů korun získá Zlínský kraj na vybudování dvou kulturních a kreativních center. Ta vzniknou v Čiperově vile ve Zlíně a ve Hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Na oba projekty kraj úspěšně žádal o dotace z Evropské unie prostřednictvím Národního fondu obnovy.


Autor: Zlínský kraj a Město Valašské Meziříčí

100 milionů 380 tisíc korun získá kraj na projekt v Čiperově vile ve zlínské čtvrti Burešov. Kraj chce vilu i přilehlý park zpřístupnit lidem. Rekonstrukce objektu a plánované expozice budou ctít historický i morální odkaz Dominika Čipery. „Areál chceme veřejnosti otevřít už v roce 2025. Vznikne tady nové kulturně-vzdělávací centrum, které bude sloužit k setkávání a zároveň posílení zájmu dětí a školáků o kulturní a kreativní odvětví,“ vysvětlila radní zodpovědná za kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Další využití kulturní památky oceňuje i rodina původního majitele Dominika Čipery. „Velmi nás potěšilo, že dotaci získala právě Čiperova vila. Jsme vděčni, že poskytovatelé grantu uznali a ocenili přínos obnovy a opětovného využití tohoto historického objektu. Věříme, že kdyby dnes žili naši předci, byli by z plánů a budoucího využití areálu nadšeni,“ uvedla vnučka Michaela Čipera, která žije v Kanadě.

Úspěšný byl ve výzvě rovněž projekt Hvězdárny Valašské Meziříčí, která získá z evropských fondů téměř 65 milionů korun. „Peníze využijeme na vybudování centra kreativity včetně jeho vybavení. Díky tomu mohou ve hvězdárně vznikat zajímavé, třeba i dlouhodobé, projekty zacílené na žáky a studenty. Počítáme také s modernizací přístrojové techniky a areálu,“ dodala Zuzana Fišerová.

Čiperova vila

Historická vila Dominika Čipery, ve své době ředitele firmy Baťa, zlínského starosty a československého ministra, je mimořádnou ukázkou reprezentačního sídla zlínské architektury. Výstavba vily byla zahájena v 1939 podle návrhu arch. Vladimíra Karfíka ve stylu anglického venkovského sídla se zajímavým modernistickým prostorovým řešením. Od roku 2002 je zapsána na Seznamu nemovitých kulturních památek. Poté, co musela rodina Čiperova svůj domov opustit, sloužilo sídlo od roku 1947 jako dětský domov. V současné době se zde nachází zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které zřizuje krajská příspěvková organizace Poradenské a krizové centrum.